Adalar Kaymakamlığı’nın 2 ay önce motorsuz araç istediği ortaya çıktı

İBB'nin tanıttığı elektrikli araçları karayolları üzerinde hizmet verecekleri gerekçesiyle hizmete alınmasını erteleyen Adalar Kaymakamlığı’nın Şubat ayında ilçede motorsuz alternatif ulaşım aracına geçilmesi yönünde karar aldığı ortaya çıktı. Bilindiği üzere, Adalar Kaymakamlığı İBB’nin elektrikli araçlarına karşı çıkmıştı.

Adalar Kaymakamlığı’nın 2 ay önce motorsuz araç istediği ortaya çıktı

Adalar'da İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından tanıtımı yapılan elektrikli araçlar, ilçe Kaymakamlığınca karayolları üzerinde hizmet veren araç olarak değerlendirildiği için hizmete başlayamadı.

Adalar'da faytonların kaldırılması ve elektrikli araçların gelmesi, tam 22 yılı bulan bir planlama sürecini kapsıyor. İBB'nin 1998 yılında, “Adalar'da faytonların 2000 yılına kadar kaldırılarak alternatif bir çözüm getirilmesi gerektiğine” karar verdiği belirlendi.

İstanbul V Numaralı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Kurulu'nun 25 Haziran 2013 tarihinde aldığı kararda ise, “Adalar ilçesinde ulaşım sorunlarına daha kalıcı çözümler üretebilmek amacıyla, ilgili yerel yönetimler ile işbirliği içinde Ulaşım Master Planı'nın hazırlanmasının istenmesine karar verildi” denildi.

5 ŞUBAT'TA MOTORSUZ TAŞITLARA GEÇİLMESİ PLANLAMIŞTI

En son Adalar Kaymakamlığı, 5 Şubat 2020 tarihinde yaptığı Ruam hastalığı toplantısının ardından yayınladığı kararın 7. maddesi de aynen şöyle:

“UKOME tarafından Adalar ilçesindeki 25.12.1998 tarih ve 98/138 sayılı İI Trafik Komisyonu Kararlarına uygun olarak motorsuz alternatif ulaşım aracına geçilmesine karar verilmiştir.”

İBB DE İETT YAPSIN DEMİŞTİ

İstanbul'un ulaşımı konusunda geniş yetkilere sahip UKOME, Şubat ayında aldığı kararla, Adalar'ın bütün yollarını “Yaya Yolu” ilan emişti. İBB Meclisi de yine Şubat ayında aldığı kararla, ilçede elektrikli araçla taşımacılık işinin İETT tarafından yapılmasını oy birliğiyle onaylamıştı.

PLAKA, TESCİL VE ZORUNLU TRAFİK SİGORTALARI YOK

Halen Adalar'da Kaymakamlık ve Belediye başta olmak üzere kamu kuruluşlarınca ve özel kişiler tarafından kullanılan elektrikli araçların, tıpkı İBB'nin tanıttığı araçlar gibi plaka, tescil ve zorunlu trafik sigortaları bulunmuyor.

İBB'NİN GİRİŞİMLERİ SÜRÜYOR

İBB, bu sorunun ilgili mevzuat ve yönetmelikte belirtilen şekilde kısa sürede çözüleceğini ve Adalar halkının toplu taşıma taleplerinin kısa bir süre içerisinde söz konusu elektrikli araçlarla karşılanabileceğini öngörüyor. İBB, bu konuda gereken bütün girişimlerde de bulunuyor.

İBB'den elektrikli araç açıklaması: Adalar “karayolu” değil “yaya yolu” İlginizi Çekebilir İBB'den elektrikli araç açıklaması: Adalar “karayolu” değil “yaya yolu” Son dakika... Adalar Kaymakamlığı'nın 'ret' kararı hakkında İmamoğlu'ndan ilk açıklama İlginizi Çekebilir Son dakika... Adalar Kaymakamlığı'nın 'ret' kararı hakkında İmamoğlu'ndan ilk açıklama

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...