Sözcü Plus Giriş

Ağaç dikiyoruz tabelasının arkasındaki ağaçlar söküldü

Ümraniye Belediyesi’ne ait “Millet bahçemizi tamamladık, şimdi sokaklarımıza binlerce ağaç dikiyoruz” tabelasının yer aldığı arazideki çok sayıda ağaç yapılacak konut projesi için söküldü.

İsmail ŞAHİN
Güncellenme: 03:45, 09/06/2020
Ağaç dikiyoruz tabelasının arkasındaki ağaçlar söküldü

İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında yapılacak bağlantı yolu nedeniyle Ümraniye'de bulunan 80 müstakil ev geçtiğimiz yılın sonunda yıkıldı. Evlerin tam karşısında yer alan ve içerisinde Sağlık Ocağı'nın da bulunduğu yeşil alan ise “kentsel dönüşüm alanı” ilan edildi.

İçerisinde çok sayıda çam ağacının bulunduğu Finanskent Mahallesi'ndeki alanda, yol nedeniyle yıkılan evlerde oturanlara kira yardımı yapılırken, ağaçlık alana inşa edilecek 10'ar katlı 3 bloklu siteden daire verileceği öğrenildi.

Mayıs ayının ortasında arazide inşaat çalışmaları başladı.

Emlak Konut GYO ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında imzalanan “Dönüşüm Uygulamalarına İlişkin Protokol” çerçevesinde ihale düzenlendi.

Emlak Konut GYO tarafından gerçekleştirilen ihaleyi 91 milyon 240 bin TL + KDV bedeli ile Dağ Mimarlık ve Mühendislik kazandı. 5 Mayıs'ta sözleşme imzalayan firma çalışmalara başladı ve arazide bulunan çok sayıda ağaç yok edildi.

6 Haziran 2020 günü arazi ağaçların bir kısmı söküldükten sonra bu hale geldi.

Önünde Ümraniye Belediyesi'ne ait “Millet bahçemizi tamamladık, şimdi sokaklarımıza binlerce ağaç dikiyoruz” tabelasının da yer aldığı arazideki ağaç kıyımına bölgede yaşayan vatandaşlar tepki gösterdi.

Ağaçlık alanın yok edilmesine anlam veremediklerini belirten bölge sakinleri, “Umarız bu yanlıştan kısa sürede dönülür ve kalan az sayıda ağaç kurtulur” dedi.

 

Yayınlanma Tarihi:06:00,