Arefe ve bayramda otobüsler ücretsiz mi? Bayramda ücretsiz ulaşım olacak mı?

Bayramda Karayolları'na bağlı köprü ve otoyolların ücretsiz olacağının açıklanmasının ardından otobüslerin ücretsiz olup olmayacağı merak konusu haline geldi. Belediyelerin kontrolündeki toplu taşıma araçlarının kararını belediyeler veriyor. Bayram tatili nedeniyle İstanbul'da ulaşım için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Arefe ve bayramda otobüsler ücretsiz mi? Bayramda ücretsiz ulaşım olacak mı?

Arefede ve bayram süresince otobüslerin ücretsiz olması konusunda İstanbul için henüz resmi bir açıklama yapılmasa da bazı iller toplu ulaşımın ücretsiz olacağını duyrdu. TCDD’ye bağlı olan Marmaray’da bayram süresince ücretsiz olacak. Ekrem İmamoğlu’nun önceki açıklamaları dikkate alınınca İstanbul’daki toplu taşıma araçlarının da bayramda ücretsiz olması bekleniyor ancak arefe günü için toplu taşımada ücret tarifesi normal seyrinde olacak.

KARAYOLLARI’NA BAĞLI KÖPRÜLER ÜCRETSİZ OLACAK

Resmi Gazete'de yayınlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla; Kurban Bayramı nedeniyle, Karayolları Genel Müdürlüğü sorumluluğu altında bulunan otoyollar ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden geçişler, 30 Temmuz Perşembe günü gece yarısından, 4 Ağustos Salı günü saat 07.00'ye kadar ücretsiz olacak.

Özel sektörün işlettiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü ve Avrasya Tüneli gibi projeler ve bunlara ait bağlantı yollarının ücretleri ödenmeye devam edecek.

ÖZELİN İŞLETTİĞİ YOLLAR CEP YAKIYOR

Yap işlet devret modeliyle yapılan Osmangazi Köprüsü'nde bir otomobilin tek yön geçiş bedeli 117,90 TL. Bu bedel, minibüslerde 188,65 TL'ye, otobüslerde 224 TL'ye, kamyonlarda 297,10 TL'ye, tırlarda 374,90 TL'ye çıkıyor. Motosikletlerin geçiş bedeli ise 82,55 TL.

İstanbul Boğazı'nda iki yakayı birbirine bağlayan üçüncü köprü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nde otomobil geçiş ücreti 21,90 TL. Bu bedel, minibüste 29,10 TL'ye, otobüste 54,10 TL'ye, kamyonda 137,30 TL'ye,TIR'da 170,80 TL'ye çıkıyor. Motosikletin geçiş bedeli ise 15,35 TL.

Avrasya Tüneli'nde tek yön geçiş ücretleri otomobiller için 36,40 TL, minibüsler için ise 54,70 TL seviyesinde bulunuyor.