Bugün Cuma namazı kılınacak mı? Cuma namazı cemaatle kılınacak mı?

İslam aleminin beklediği Kurban Bayramı başladı. Güne bayram namazı ile başlayan müminler bayramın ilk günü olan bugün Cuma namazı da olacak mı merak ediyor. Mübarek günün maneviyatını yaşamak isteyen müminler bugün bir kez daha mescit ve camileri dolduracak ve cuma namazlarını kılacak.

Bugün Cuma namazı kılınacak mı? Cuma namazı cemaatle kılınacak mı?

İslam alemi için en değerli günlerin başında Cuma günü, Kurban Bayramı’nın ilk gününe denk gelmesiyle birlikte merak konusu oldu. Bugün Cuma namazı kılınacak mı öğrenmek isteyenler araştırmalara başladı. Bugün bir kez daha öğle ezanının okunmasıyla birlikte camiler dolup taşacak.

BAYRAMDA CUMA NAMAZI KILINACAK MI?

Bayramda cuma namazı kılınmasının dinen bir sakıncası bulunmuyor. Corona virüsü önlemleriyle geçtiğimiz bayram uygulanan yasakların da bu sene uygulanmayacağı biliniyor. Bayramda cuma namazının normal düzeninde kılınacak.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf’a ve İmam Muhammed’e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali’den rivayet edildiği nakledilmektedir.

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
cemaat Corona Cuma Cuma namazı hutbe İslam kurban
Loading...