Sözcü Plus Giriş

Burak Akbay: Bir an önce dönmeyi, sabırsızlıkla bekliyorum

Haksız, delilsiz suçlamalarla 2.5 yıldır ülkesine dönemeyen Burak Akbay hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı, kırmızı bülten talebi de geri çekildi. Akbay karar hakkında SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada, “Bir an önce dönmeyi, sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

06:00 -
Burak Akbay: Bir an önce dönmeyi, sabırsızlıkla bekliyorum

Kurulduğu 2007 yılından bu yana, Atatürk ve Cumhuriyet çizgisinden hiç sapmadan sadece habercilik yapan SÖZCÜ Gazetesi'nin sahibi Burak Akbay hakkındaki yakalama kararı kaldırıldı. SÖZCÜ'nün Avukatı İsmail Yılmaz'ın 37. Ağır Ceza Mahkemesi'ne verdiği dilekçeye dün cevap geldi. Burak Akbay'ın yakalama kararı kaldırıldı.

ÜLKEME ÖZGÜRCE GİDİP GELMEK ÇOK GÜZEL BİR DUYGU

Burak Akbay karar hakkında SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Vatanıma döneceğim için mutluyum. İnsanın vatanına özgürce gidip gelmesi kadar güzel bir duygu yok. Çünkü geçen yıl 7 Mart'ta vefat eden babamın cenazesine katılamamış, yurt dışından cenaze törenini izleyip duasını okumuştum. Bu durum beni üzmüştü. Bu yüzden, bir an önce dönmeyi, sabırsızlıkla bekliyorum” dedi.

KARAR 2017'DE ÇIKARILDI

Burak Akbay hakkındaki yakalama kararının kaldırıldığını beyan eden mahkeme kararında şu ifadeler yer aldı:

* İddia makamı 15/01/2020 tarihli mütalaasında özetle, sanık müdafinin talebinin kabulü ile çıkarılan yakalama kararının kaldırılmasına karar verilmesine ilişkin mütalaa sunduğu görüldü.

* Mahkememizin 2017/87 esas sayılı dava dosyasında 27/12/2019 tarihinde verilen hüküm ile SÖZCÜ Gazetesi'nin genel yayın yönetmeni ve yazarlarının bulunduğu sanıklar hakkında ‘silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme' suçundan 1 yıl 13 ay ile 3 yıl 6 ay 15 gün arasında değişen miktarlarda hapis cezası verildiği, dosya kapsamında tutuklu kimsenin bulunmadığı, gazetenin sahibi ve kurucusu sanık Burak Akbay'ın dosyasının ise tefrik edilerek iş bu dosyaya kaydedildiği, sanık Burak Akbay'ın 09/10/2017 tarihinden beridir yakalamalı olarak arandığı, sanık müdafileri tarafından sunulan yazılı dilekçe ve dosya kapsamı bir bütün olarak incelenip değerlendirilmekle;

DİNİ GÖREVİNİ YERİNE GETİREMEDİ

* Sanık Burak Akbay'ın daha önceki aşamalarda mahkememize göndermiş olduğu kendi el yazısı ve imzalı dilekçe ve sanık müdafilerinin yazılı dilekçelerden anlaşıldığı üzere sanığın samimi olarak ülkemize dönerek savunma yapmak istediği, dosya kapsamında tüm delillerin toplanmış olduğu, sadece sanık Burak Akbay'ın savunmasının alınmasının beklenmekte olduğu, AİHS'in 5. ve 6. maddesinde belirtildiği üzere ‘adil yargılama ilkesi' uyarınca sanığın savunmasının bizzat mahkeme huzurunda alınmasının gerekmesi, sanığın babası Ertuğrul Akbay'ın 07/03/2019 tarihinde vefat etmesi sebebiyle sanığın yakalama olduğundan dolayı cenaze ve diğer işlemler için gelememiş olması, bu sebeple sanığın daha sonraki aşamadaki dini olarak son görevlerini yerine getirmemiş olmasından dolayı oluşan mağduriyet ve dosyanın geldiği aşama dikkate alınarak yakalama emrinin kaldırılmasına karar verildi.

KARAR DURUŞMASINDA HAPİS YAĞDI

27 Aralık'ta görülen SÖZCÜ davasında yazarlarımız Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya 3 yıl 6 ay 15 gün, Genel Yayın Yönetmenimiz Metin Yılmaz ile sozcu.com.tr Yayın Yönetmeni  Mustafa Çetin'e 3 yıl 4 ay, sozcu.com.tr Haber Koordinatörü Yücel Arı'ya 2 yıl 1 ay, muhabirimiz Gökmen Ulu'ya 2 yıl 1 ay, muhasebe görevlisi Yonca Yücekaleli'ye 2 yıl 1 ay hapis cezası verilmişti. Burak Akbay'ın dosyası ise ayrılmıştı.

İŞTE MAHKEMENİN KARARI

1 – Mahkememizce daha önceki aşamalarda sanık Burak Akbay hakkında CMK'nın 94-100 maddesinde belirtilen tutuklanmasına yönelik yakalama emrinin kaldırılmasına,

2 – Daha önceki aşamalarda uygulanan sanığın savunmasının alınmasına ilişkin çıkartılan kırmızı bülten evraklarının iadesi için Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü'ne müzekkere yazılmasına,

3 – Kararın bir örneğinin sanık müdafii ile İstanbul CBS'ye gönderilmesine dair, dosya üzerinde yapılan inceleme sonucunda mütalaaya uygun, mahkememizce verilen karara karşı yedi günlük süre içerisinde, İstanbul 38. Ağır Ceza Mahkemesi nezdinde itiraz yasa yolu açık olmak üzere oybirliği ile karar verildi.

İsmail Yılmaz

BOŞU BOŞUNA MAĞDUR EDİLDİ

SÖZCÜ Avukatı İsmail Yılmaz: Müvekkilim Burak Akbay hakkındaki yakalama ve kırmızı bülten kararının kaldırılması için 13.01.2020 tarihinde İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvuru yapmıştım. Bu başvurumuza, Cumhuriyet Savcısı olumlu görüş bildirmiş ve mahkeme de talebimizi kabul ederek, Burak Akbay hakkındaki yakalama ve kırmızı bülten kararlarını kaldırmıştır.

Bizim baştan beri de söylediğimiz şekilde, müvekkilim Burak Akbay hakkındaki yakalama kararları, son derece hukuksuz ve delilsizdi.

YANLIŞTAN DÖNÜLMELİ

Boşu boşuna müvekkilim mağdur edilmiştir. Mart ayında vefat eden babasının cenazesine bile katılamamıştır. Hukuk, nihai olarak, mutlaka, doğru şekilde tecelli edecektir. Mahkemenin yakalamayı kaldırma kararı bu yönde atılmış bir adımdır. SÖZCÜ Gazetesi'nin sahip ve mensuplarına karşı açılan davanın haksız ve yanlış olduğunu hep söyledik.

Türk yargısı bu yanlıştan dönmelidir. Bu yanlış, yargıya da ülkemize de zarar vermiştir. Yanlışların ortadan kalkacağını ve zararların telafi edileceğini umut ediyoruz. Yargı eliyle yapılan hatalar, yargı eliyle düzeltilmelidir. Bu konuda adil yargıya güveniyoruz.

Son güncelleme: 06:38 16.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more