Sözcü Plus Giriş

Corona virüsü araştırma önergesi neden reddedildi?

TBMM Genel Kurulu'na, 'Corona Virüsü'yle ilgili İYİ Parti tarafından verilen araştırma önergesi reddedildi. Dünyada şu ana kadar 213 insanın ölümüne neden olan ve Çin'den başlayıp hızla yayılarak tüm ülkeleri tehdit eden bu hastalığın araştırılması için verilen önergenin kabul edilmemesi ise kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu. Zira verilen önerge, tamamen siyasetten uzak, insanlarımızın sağlığını ilgilendiren hatta dünya genelinde 'kırmızı alarm' verilen ÖLÜMCÜL BİR VİRÜSE karşıydı...

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 08:50, 31/01/2020
Corona virüsü araştırma önergesi neden reddedildi?

Dün Meclis’te akıllara durgunluk veren bir ret kararı çıktı! TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da İYİ Parti’nin, Çin'de ortaya çıkan ‘corona virüsü' salgınına ilişkin, Türkiye'de olası bir ölümcül enfeksiyon salgınının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla araştırma komisyonu kurulması önergesi görüşüldü.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, corona virüsü salgınının, aralık ayında Çin'in Vuhan kentinde başlamasından bu yana 6 binin üzerinde kişinin enfekte olduğunu, 132 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. (An itibarıyla 213 olan ölü sayısı hızla artıyor)

“BULAŞABİLEN BİR VİRÜS RİSKİNDEN UZAK DEĞİLDİR”

Türkkan, “Alınan tüm önlemlere rağmen, virüs şu ana kadar Çin dışında 14 ülkeye daha sıçramıştır. (Tıpkı ölü sayısındaki artış gibi, virüsün bulaştığı ülkelerin sayısı da anbean artmaya devam ediyor. Şu anda 18 ülke virüsle mücadele ediyor) Küreselleşmeyle birlikte ulaşım teknolojilerinin ve yoğunluğunun son derece arttığı bir dönemde, hiçbir ülke insandan insana hava yoluyla bulaşabilen bir virüs riskinden uzak değildir” dedi.

Türkkan, bu nedenle Meclis'te araştırma komisyonu kurulması gerektiğine dikkat çekti.

CHP DESTEK VERDİ

HDP grubu adına söz alan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da hastalığa karşı Türkiye'de gerekli tedbirlerin alınmadığını ileri sürdü. CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ise İYİ Parti’nin bu yönde verdikleri önergeyi desteklediklerini kaydetti.

AKP İTİRAZ ETTİ

AKP Karaman Milletvekili Recep Şeker ise Türkiye´de virüs ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

*Çin'de bulunan 34 Türk vatandaşımız, 7 Gürcü, 7 Azerbaycan ve 1 Arnavutluk vatandaşı da gerekli sağlık tedbirleri, alet edevatı ve personeliyle beraber alımıyla ilgili uçağımız kalkmıştır; inşallah gelecekler, 14 gün tedbirli bir şekilde izlemleri yapılarak hayatlarına devam etmeleri sağlanacaktır.

İşte araştırma önerisi dilekçesi ve reddetme gerekçesi

*Sağlık Bakanlığımız ve taşra teşkilatı, bu konunun ilk anından itibaren 7/24 çalışarak gerekli tedbirleri almaya devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımız ve diğer kamu kuruluşlarımız gerekli tüm tedbirleri almıştır.

Görüşmelerin ardından, İYİ Parti'nin araştırma önergesi teklifi reddedildi.

Corona virüsü henüz Türkiye'de görülmedi fakat sınırlarımızdan çok da uzak sayılmaz. Google'dan elde edilen verilere göre; şimdiye kadar dört vakanın tespit edildiği Almanya, virüsün görüldüğü Türkiye'ye en yakın ülke. Almanya'da yaklaşık 2 milyon Türk yaşıyor.

Yayınlanma Tarihi:08:20,