İşte deprem denince akla gelen Avcılar’daki durum: Vatandaş bu binaları yıkıp-yapmak istiyor AKP’liler istemiyor

İmar yetkisi yerel belediyeye verilmediği için deprem riski altındaki yüzlerce bina yenilenemiyor. İstanbul Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli “İktidar sesimizi duy” dedi.

İşte deprem denince akla gelen Avcılar’daki durum: Vatandaş bu binaları yıkıp-yapmak istiyor AKP’liler istemiyor

1999'daki 17 Ağustos depreminde onlarca bina yıkılan İstanbul Avcılar'da yaşayan vatandaşlar hâlâ korku içinde… 21 yılda ilçede  yenilenmeyi bekleyen ve riskli evlerde oturan yüzlerce aile var. Uzmanların 5 ile 10 yıl içinde olmasını bekledikleri büyük depremden en çok etkilenmesi öngörülen ilçelerden biri yine Avcılar…

Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, İBB Şubat ayı meclis toplantısında ilçedeki binaların depreme karşı güçlendirilebilmesi için imar planı değişikliği istedi. Ancak, çoğunluğu AKP'nin oluşturduğu İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi'nde konu gündeme alınmadı. Buna hem ilçe halkı hem CHP'li başkan büyük tepki gösterdi.

EVLER NEDEN YENİLENEMİYOR? 

Avcılar'da 1999 depremi sonrası değişen imar düzenlemesi ile çok katlı binaların imar izinleri 5 kata indirilmişti. Bu durum şuan yenilenmesi zorunlu binalarda yaşayan vatandaşların büyük kısmının evlerinden olması anlamına geliyor.

10 daireli bir binayı yıkıp yeniden inşa etmek istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. Bu yüzden de evler yenilenemiyor. Bir başka sorun ise ekonomik güç. Borç harç ev sahibi olan vatandaşlar yüksek rakamlardan endişe ediyor.

Tüm bunlar yaşanması beklenen 7.5 ve üzeri  depremi ve evlerin yıkılıp ya da büyük kısmının hasar göreceği gerçeğini değiştirmiyor. Öyle ki, her gün yüzlerce aracın geçtiği Avcılar E-5 Yanyolu üzerinde bulunan 30-40 senelik her yeri dökülen binalar büyük tehlikede.

Uğur Akyıldız betonu dökülüp demirleri ortaya çıkan bu binada yaşıyor.

KOLONLAR PATLAK DEMİRLER DÖKÜK

İstanbul Avcılar'da Doğankent Sitesi'nde oturan 2 çocuk babası Uğur Akyıldız (31) binalarının döküldüğünü söyledi. Ailesiyle binanın giriş katında oturan Akyıldız, “6 sene önce taşındık, evimiz son depremde hasar gördü” dedi. Ardından sitenin bodrum katındaki çatlakları göstererek, “Beton adeta kum gibi dağılıyor, demirler dışarı çıkmış, dökülüyor” diyerek yetkililere seslendi.

Başkan Turan Hançerli böyle isyan etti:
Halkın talebi rant değil güvenli evler

CHP'li Avcılar Belediye Başkanı Turan Hançerli, bölgede 3 bini aşkın binaya risk analizi için müracaat ettiklerini, 6 binanın boşaltıldığını, 1800 binanın ise sıkıntılı olduğunu belirtti. Hançerli, riskli binalarda yaşayan insanların can güvenliği için evlerinin hemen yenilenmesi gerektiğini söyledi.

“Ancak bunun önünde engeller var” diyen Hançerli şu çarpıcı açıklamaları yaptı:

* Birinci engel ekonomik sorunları ikincisi ise imar engeli var. Ayrımcılıkla, engellilikle uzun yıllar mücadele etmiş biri olarak yaşamın her alanında engellemelerin olduğunu görüyoruz. İnsanların talebi rant değil güvenli evler. Bunun için engellerden bir tanesi imar engeli.

* Örneğin 10 ailenin oturduğu apartman yeniden yapılmak istendiğinde 5 aile sokakta kalıyor. 5 katlı imar izni var çünkü. Bunun çözülmesi gerek. 10 dairelik bir apartmanda yaşayanlara en az 10 dairelik yapı yapma hakkı verilmesi lazım. İnsanların ekonomik durumları bu sorunu tek başına çözmeye yetmiyor.

* İBB meclisinin ve hükümetin de desteğine ihtiyaç var. Binaların hemen yenilenmesi lazım. Sivil toplum da bu süreçte elini taşın altına koymalı. Seferberlik edasıyla çalışmazsak ileride telafisi mümkün olmayan can kayıplarıyla karşı karşıya kalacağız. Bir dakika kaybetmeden harekete geçmemiz gerek.

EV SAHİPLERİ NE DİYOR?


Seren Akyıldız (26): Yaşanan son 5.8'lik depremde balkonlarda oluşan çatlaklar nedeniyle camlarımız kapanmıyor. Eşim ve iki çocuğumla korku içindeyiz. Evimiz için hâlâ borç ödüyoruz. Birileri sesimizi duymalı.


Ali Rıza Özgürbay (65):
Bakın bu arazide 1999 depreminde 32 daireli bina yıkıldı 22 kişi öldü. Çabuk unutuluyor. Hemen arkasındaki pembe bina için de boşaltma kararı verildi. Çıkanlar oldu. Ama ev sahipleri çıkıp yerine kiracılara verdiler. Biz de binamızı yeniden yapmayı düşünüyoruz, çünkü eski yapı. Ama para yok.


Elmas İlbey (48):
5.8'lik depremde evdeydim. Çok korktuk. Avcılar'da hepimiz gerçekten tabutların içinde yaşıyoruz. Bir an evvel kentsel dönüşüm istiyoruz. Sürekli bahaneleri var. Yarısı yenilenmedi binaların.


Abdurrahman İlbey (55):
Yenileme için paramız yok. Evi 5 yıl önce aldık. ‘Binalarda sıkıntı yok' dediler. İmar yetkisi yerel belediyeye verilmediği sürece bu sorun çözülmez. Hepimiz diken üzerinde yaşıyoruz.


Dilek Kalkan (35):
17 senedir annem ve yeğenimle Reşitpaşa Mahallesi'nde yaşıyoruz. Depremde evimiz çok sallandı. Canımız çıkıyor zannettik. 7. katta oturuyoruz. Evimizin duvarlarında çatlak oluştu.


Havva Kuzu (55):
22 senedir sitede yaşıyorum. Son depremde ilk üç katımızda çatlaklar oluştu. ‘Kolonlarda bir şey yok' dediler. Yeniden yapmak para demek, o da kimse de yok. Devlet acilen destek olmalı.


Selim Terzibaş:
Çoğu binaya mantolama yapılarak eskiliği kapatıldı. Binaların yüzde 70'e yakını risk altında. Eski yapılar yenilenmeli. İstanbul'u yıllardır AKP yönetiyordu. En azından E-5 binalarını yenileyebilirdi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...