Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da Corona virüsüne karşı yerleştirilen dezenfektan cihazları kırıldı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından kış aylarında artış gösteren salgın hastalıklar ve yeni tip Corona virüsünden yolcuları korumak için metrobüs duraklarına yerleştirilen dezenfektan cihazlarından bazıları kırıldı.

Sozcu.com.tr
21:42 -
İstanbul’da Corona virüsüne karşı yerleştirilen dezenfektan cihazları kırıldı!

İBB, kış aylarında artış gösteren salgın hastalıklar ve yeni tip Corona virüsü ile ilgili önlemler kapsamında metrobüs duraklarının girişlerine dezenfektan cihazları yerleştirdi.

HEPSİNE YAYILACAK

Başlangıç olarak Halıcıoğlu, Okmeydanı, Darülaceze, Okmeydanı Hastane, Çağlayan, Mecidiyeköy ve Zincirlikuyu istasyonlarında başlatılan uygulama, kısa sürede metrobüs hattındaki 44 istasyonun tamamına yayılacak.

CİHAZLAR KIRILDI

İBB Sözcüsü Murat Ongun, Twitter hesabından dezenfektan cihazlarından bazılarının kırıldığını açıkladı.

Ongun, şu ifadeleri kullandı:

* Metrobüs duraklarındaki dezenfeksiyon cihazlarının bazı kişilerce kırıldığı tespit edilmiş, kamera kayıtları Emniyet ile paylaşılmıştır.

* Küresel bir salgına karşı vatandaşlarımızı korumak için yerleştirdiğimiz bu cihazların hangi zihniyetle kırıldığını anlamakta güçlük çekiyoruz.

İLGİLİ HABERMetrobüs duraklarında 'virüs' önlemiMetrobüs duraklarında 'virüs' önlemi

CORONA VİRÜSÜ NEDİR?

Corona virüsleri, hayvanlar arasında yaygın olan bir grup virüstür. Nadiren bazı durumlarda, bilim insanları Corona virüslerinin “zoonotik” olduğunu belirtiyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre; “zoonotik” ifadesi, virüslerin hayvandan insana geçebileceği anlamına geliyor.

CORONA VİRÜSÜ BELİRTİLERİ

Corona virüsü semptomları şöyle: Burun akıntısı, öksürük, boğaz ağrısı, muhtemelen baş ağrısı, kesin olmamakla birlikte birkaç gün sürebilecek ateş. Bağışıklık sistemi zayıf olanlar, yaşlılar ve çok gençler için virüsün zatürre ve bronşit gibi ciddi solunum yolu hastalıklarına yol açma ihtimali bulunuyor. MERS ve Sars gibi ölümcül olabilen ve insana geçen bazı corona virüsleri olduğu biliniyor.

CORONA VİRÜSÜ NASIL YAYILIYOR?

Corona virüsleri insanların hayvanlara temasıyla yayılabiliyor. Virüsün insandan insana geçmesi ise bir kişinin virüsle enfekte olmuş bir kişinin salgısıyla temasıyla gerçekleşiyor. Çinli bir virolog, virüsün kaynağının muhtemelen yarasalar olduğunu öne süren bir çalışma yayınladı.

CORONA VİRÜSÜ TEDAVİSİ

Corona virüslerinin spesifik bir tedavisi bulunmuyor. Çoğu zaman semptomlar kendi kendine geçiyor. Hekimler, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar yazarak semptomatik (belirtilerin giderilmesine yönelik) tedavi uyguluyor.

Doktorlar, oda nemlendirici ve sıcak duşun boğaz ağrısına ve öksürüğe iyi geleceğini söylüyor. Hastalanan insanların bol sıvı tüketmesi, mümkün olduğunca dinlenmesi ve uyuması gerekiyor.

İLGİLİ HABERCorona virüsünden kötü haber! Bir Türk vatandaşı hayatını kaybettiCorona virüsünden kötü haber! Bir Türk vatandaşı hayatını kaybetti
Son güncelleme: 22:42 06.03.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more