Sözcü Plus Giriş

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Ali Babacan çıkışı!

2008 ekonomik krizi olduğu zaman bir çıkış yaparak "Bu kriz bizi teğet geçer" dediğini hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ali Babacan'ı işaret ederek "Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar, benim yanımda olanlar karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF’den alıyorlardı" ifadelerini kullandı.

21:30 -

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CNN TÜRK – Kanal D ortak yayınında değerlendirmelerde bulundu.

“KARŞILIKSIZ BIRAKILMAZ DİYE DÜŞÜNÜYORUM”

Erdoğan, ABD suikastı ile öldürülen İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin kendini ispat eden isim olduğunu belirterek “Şu anda bir ülkenin bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum” dedi.

ABD Başkanı Trump ile görüşmesinden 4-5 saat sonra olayın gerçekleştiğini belirten Erdoğan, Trump’a itidal çağrısında bulunduğunu söyledi.

“MİLLİ BÜTÇEYLE YAPABİLİRİZ”

Tartışmalı Kanal İstanbul projesine dair konuşan Erdoğan, “Milli bütçe ile yapabiliriz. Benim gönlümün arzu ettiği yap-işlet-devret sistemi ile bunu yapmaktır. Niye? Kasamızdan bir kuruş para çıkmaz.” ifadelerini kullandı.

ALİ BABACAN ÇIKIŞI

“2008 ekonomik krizi olduğu zaman ben o zaman bir çıkış yapmıştım, bu kriz bizi teğet geçer demiştim” şeklinde konuşan Erdoğan, Ali Babacan’ı işaret ederek “Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar, benim yanımda olanlar karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF'den alıyorlardı” dedi.

İLGİLİ HABERKasım Süleymani'nin kızı: Sonuna kadar intikam arayacağız!Kasım Süleymani'nin kızı: Sonuna kadar intikam arayacağız!

SÜLEYMANİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

* Öncelikle sadece Irak’ta meydana gelen olay değil, bölge şu an ciddi sıkıntılar yaşıyor. Bir taraftan bizler Suriye’de belli sıkıntıları yaşıyoruz. Öbür tarafta Libya ile ilgili gelişmeler.

* Bütün bunlarla uğraşırken bu sorunun patlak vermesi düşündürücü. Bu olay nereye gider gibi birçok düşünceler var. Şunu tespit etmemiz lazım; ABD, İran arasındaki gerilim zaman zaman tırmanıyor.

* Bu konu ile olarak Batı ülkeleri ile yaptığımız gelişmeler var. Serin kanlı hareket edilmesi konusunda dileklerimizi iletiyoruz. ABD-İran gerginliğinin çözüme kavuşturulması maalesef bu zamana kadar mümkün olmadı. Irak üzerinden krizin tırmandığını gördük.

* Süleymani kendini ispat etmiş bir isimdi. Şu anda bir ülkenin bir devletin en üst kademesindeki bir komutanını tabii ki öldürmek herhalde karşılıksız bırakılmaz diye düşünüyorum. Bu bölgedeki gerginliği maalesef arttıran bir adım olmuştur. Bizler hep Suriye’de anlattık, konuştuk.

* Trump görüşmemizden 4-5 saat sonra oldu. Ben Trump'a İran ile gerilimin tırmandırılmaması tavsiyesinde bulundum. Buna rağmen uçaklarımızı alamıyoruz. Uluslararası ilişkilerde, ticarette biz bunu nereye yerleştireceğiz. Görüşmelerimizde söylenen şey de; Biz Türkiye’yi seviyoruz. Her şey yoluna girecek.

* Astana sürecinde İran ve Rusya ile hareket ediyoruz. Bütün bunlarla beraber Irak ile ilişkilerimiz tarihi itibariyle ortaya koymamak mümkün değil.

* Türkiye olarak biz dış müdahalelere karşı durduk. Hemen arkadaşlarımı toparladım ve gerekli açıklamaları yaptık. Hamaney’in yapmış olduğu açıklamayı kenara atamayız.

* Trump “50 küsur noktayı tespit ettik. Herhangi bir şey olması halinde biz her türlü vuruşu yaparız” açıklaması yaptı. İki tarafta benzer açıklamalar yaptı.

* Bu gerilimin kontrol altına alınması lazım. Orta Doğu çok yoruldu. Kan gölüne dönmesi için elinden geleni yaptılar, yapıyorlar.


LİBYA İLE MUTABAKAT

* Bundan geri adım atmamız mümkün değil.

* Hafter aslında şu anda uluslararası camianın tanımadığı darbeci sıfatıyla duran bir kişidir. Meşru hükümetle biz çalışıyoruz. Diplomasi diyaloğu ve iş birliğini öne çıkaracağız.

* Bizim askerimizin oradaki görevi koordinasyondur. Oradaki hareket merkezinde süreci ilerletecek. Askerlerimiz peyderpey şu anda gidiyor. Muharip güç olarak bizim orada farklı ekiplerimiz olacak.


KANAL İSTANBUL

* Dönemimizde 3. köprü yapıldı açıkladık. Marmaray yapıldı, Osmangazi yapıldı açıklayarak zaten ihalelerini yaptık. Burada yine aynı şekilde yapılacak.

* Burada 2 önemli faktör var. Bunlardan bir tanesi bu işin planlaması yapılmıştır. Projelendirme çalışmaları tamamlanmıştır. İşin finans noktasına gelince biz yap-işlet-devret ile yapabiliriz.

* İki, milli bütçe ile yapabiliriz. Benim gönlümün arzu ettiği yap-işlet-devret sistemi ile bunu yapmaktır. Niye? Kasamızdan bir kuruş para çıkmaz.

* Yapacağımız anlaşmaya göre de bunu yüklenen firmalar kaynağını kendisi bulur ve bu kanalı yapar.

* Bulduk bulduk, bulamadığımız taktirde milli bütçeden bunu yaparız.

“TALİMATI IMF’DEN ALIYORLARDI”

* 2008 ekonomik krizi olduğu zaman ben o zaman bir çıkış yapmıştım, bu kriz bizi teğet geçer demiştim. Şu anda parti kurma çalışması yapan bazı arkadaşlar benim yanımda olanlar karşı çıkmışlardı. Çünkü talimatı IMF’den alıyorlardı. Ve inandığımı ben de kararlı bir şekilde sürdürdüm.

* Bunlar faizciydi. Ben faizlerin devamlı düşürülmesini istiyorum. Faiz sebeptir, enflasyon neticedir ve doğru orantılıdır. Faizi düşürdükçe enflasyon da düşer.

* Faiz de enflasyon da tek haneli olacak.

BELEDİYELERLE GÖRÜŞME

* Hiçbir mani yok. Tüm büyükşehir belediye başkanlarıyla bir araya geliriz. Bu iş gönül ve hizmettir.

* Vatandaşımıza daha iyi hizmeti götürmek için bunu yapmak zorundayız.

* Cumhurun başı olarak da belediye başkanlarımızın talepleri, eksikleri nedir dinleyip gidermeliyiz.

* Terörle arasına mesafe koyan, şiddetten uzak duran herkesle oturur konuşurum. DHA

İLGİLİ HABERErdoğan'dan yerli otomobilin fiyatıyla ilgili açıklama!Erdoğan'dan yerli otomobilin fiyatıyla ilgili açıklama!
Son güncelleme: 09:32 14.01.2020
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more