İmamoğlu’nun avukatları suç duyurusunda bulundu!

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun avukatları, limon yardımı ile ilgili Mersin Erdemli’de düzmece haber yapma girişimi ifşa olan Mahmut Dölek ve Ömer Tuncel hakkında “hakaret” iddiası ile suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusunda “Bu videoyu ısmarlama şeklinde bir haber haline getirip İmamoğlu’nu kamuoyu nezdinde küçük düşürmeyi amaçlayan şüphelilerin cezalandırılması gerekmektedir. Her iki şüpheli de gazetecidir. Gerçeği araştırmakla yükümlü olan gazetecilerin, kamuda harcanan paranın usulsüz şekilde yandaşlara verildiğini söyleyerek suç isnat eden bu tür kurguları, vatandaş ile yapılan röportaj gibi kamuoyuna aktarması hukuka aykırıdır” denildi.

Mersinli üreticinin dalda kalan 100 ton limonunu İstanbul'da ihtiyaç sahibi vatandaşlara dağıtmak için alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu aleyhinde “yandaşa kıyak” iddiası ile yapılmak istenen “kurgu haberin” görüntülerinin ortaya çıkması üzerine yargı süreci başlatıldı.

İmamoğlu'nun avukatı Kemal Polat tarafından Erdemli Cumhuriyet Başsavcılığı'na UYAP üzerinden suç duyurusu yapılarak videoyu çeken yerel gazeteciler Mahmut Dölek ve Ömer Tuncel hakkında kamu davası açılması talep edildi.

Hakaret iddiası ile yapılan suç duyurusunda şüphelilerin Mersin Erdemli’de yerel gazetecilik faaliyetleri sürdürdüğü ve hazırladıkları yayınları kimi zaman ulusal kanallara gönderdikleri anlatıldı.

“GÖRÜNTÜLER KAMUOYUNU MANİPÜLE EDİYOR”

Suç duyurusunda “Kaydettikleri haber videosunun 25.04.2020 tarihinde internette yayınlanması ile şüphelilerden Ömer Tuncel’in limon üreticisi kılığına girerek müvekkilin belediyeye buradaki limon üreticilerden limon aldırdığının yalan olduğunu söylediği, diğer şüphelinin de müvekkilin limonları yandaşlardan aldığını söylemesi şeklindeki yönlendirmeleriyle kamuoyunu manipüle ettikleri görüntüler ülke genelinde kamuoyu tarafından öğrenilmiştir” denildi.

“KURGUYU RÖPORTAJ GİBİ GÖSTERDİLER”

Şüphelilerin sosyal medya profilleri incelendiğinde bu kötü niyetli hareketlerinin siyasi karşıtlığa dayandığının anlaşıldığı belirtilerik “Gerçeği araştırmakla yükümlü olan gazetecilerin, kişilerin itibarını haksız yere sarsmayı amaçlayan, hatta kamuda harcanan paranın usulsüz şekilde yandaşlara verildiğini söyleyerek suç isnat eden bu tür kurguları, vatandaş ile yapılan röportaj gibi kamuoyuna aktarması hukuka aykırıdır” ifadeleri kullanıldı.

“KİŞİLİK HAKLARINA SALDIRI”

Şüphelilerin limon üreticisi kılığına girerek birbirleriyle röportaj yapmasının gerçeğe aykırı olduğu vurgulanarak kamu görevlisine kamuoyunun duyması gereken güveni ortadan kaldırmaya yönelik ifadeler kullanılmasının Yargıtay'ın güncel kararlarına göre kişilik haklarına saldırı olduğu belirtildi.

Videoda; gazeteci olan Ömer Tuncel'in limon çiftçisi kılığına girdiği, diğer gazeteci Mahmut Dölek'in de İmamoğlu aleyhine olacak şekilde kullanması gereken ifadeleri tek tek kendisine söylediği aktarılarak şöyle denildi:

* Bu videoyu ısmarlama şeklinde bir haber haline getirip müvekkili kamuoyu nezdinde küçük düşürmeyi amaçlayan şüphelilerin cezalandırılması gerekmektedir.

* Her iki şüpheli de gazetecidir.

* Gazetecilik faaliyetlerini tamamen kişisel çıkarları ve siyasi görüşleri doğrultusunda kullanmaları kabul edilemez.

* Müvekkilin bu tarz iftira niteliğindeki haberlerle kişilik hakları zedelenmektedir.

* Bu nedenle, Basın Konseyi Basın Meslek İlkeleri ihlal edilmiştir.

“HAKARET SUÇU ALENİ İŞLENDİ”

Ekrem İmamoğlu'nun İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu, hakaret sözlerinin kamu görevlisi olan müvekkile görevinden dolayı söylendiği belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

* Bu durumda verilecek ceza 1 yıldan az olmamalıdır.

* İfadeler bir gazete haberi niteliğinde olduğundan, hakaret suçu aleni olarak işlenmiştir.

* Bu nedenle 1 yıldan az olmayacak şekilde verilecek ceza altıda bir oranında artırılmalıdır.

İmamoğlu'nun hedef alındığı görüntüyü çeken Mahmut Dölek: Görüntüleri mizah amaçlı çektim İlginizi Çekebilir İmamoğlu'nun hedef alındığı görüntüyü çeken Mahmut Dölek: Görüntüleri mizah amaçlı çektim

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...