Sakarya’da patlama… Acı haber geldi

Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı Mahallesi'ndeki taş ocağında, havai fişek fabrikasındaki patlamamış malzemeleri taşıyan kamyonda patlama yaşandı. Olayda 3 asker şehit oldu. Olay yerinde açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, son 1.5 tonluk patlayıcı varken olayın gerçekleştiğini açıkladı. Soylu 2'si imha timinden 3 jandarmanın şehit ve aracın şoförünün ağır yaralı olduğunu açıkladı. Soylu, 11 jandarma personelinin de hastanelerde tedavi altında olduğunu duyurdu. Öte yandan patlamada şehit düşen askerlerimizin isimleri belli oldu. Şehit ateşi Tekirdağ, Manisa ve Afyonkarahisar'a düştü. Yapılan incelemelerin ardından yeni bir açıklamada bulunan Soylu, "Bu işletmenin çalışma izni en kısa sürede iptal edilecek" dedi.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesindeki Taşkısığı Mahallesi'nde şiddetli bir patlama yaşandı. Hendek ilçesinde bulunan havai fişek fabrikasındaki patlamamış malzemelerin kontrollü şekilde patlatmak için taş ocağında götüren kamyonda, malzemelerin indirildiği sırada büyük bir patlama yaşandı.

Patlama sesi, kentin birçok noktasından duyulurken, siyah dumanlar, gökyüzüne yükseldi. Patlamanın şiddetiyle kamyonun sadece ön kısmının kaldığı görüldü.

(FOTO: SÖZCÜ)

BAKANLIK DUYURDU: 3 ŞEHİT

İçişleri Bakanlığı, 2'si patlayıcı madde imha timinden olmak üzere 3 jandarma personelinin şehit olduğunu, 6 personelin de yaralandığı belirterek şu ifadeleri kullandı:

* Sakarya-Hendek ilçesi Taşkısığı Mahallesinde faaliyet gösteren taş ocağında, Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı gereği havai fişek fabrikasına ait patlayıcıların, kontrollü şekilde patlatılması maksadıyla kamyondan indirildiği esnada, patlama meydana gelmiştir.

* Meydana gelen patlamada; 2'si patlayıcı madde imha timinden olmak üzere 3 jandarma personelimiz şehit olmuş, 6 personelimiz yaralanmıştır.

(FOTO: SÖZCÜ)

SON 1.5 TONLUK PATLAYICI

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, patlama alanına gelerek incelemelerde bulundu. İncelemelerin ardından açıklamalarda bulunan Bakan Soylu şu ifadeleri kullandı:

* Nereye taşınabileceği konusunda bir iki alternatif ortaya konuldu. Yaklaşık 15 tonluk patlayıcı geçtiğimiz haftadan itibaren, hem buradan farklı bir noktaya hem buraya taşınmaya başladı. Bu patlamanın başında, jandarmamıza bağlı patlayıcı madde imha timimiz var, başında da bir komutanımız var. Onların sevk ve idaresinde bir patlatma işlemi gerçekleşti.

* 15 tonluk bir patlatma işlemi gerçekleşti. Son 1 – 1,5 tonluk bir patlayıcı varken bu olay, hepimizi üzen bu olay başımıza geldi.  Buraya getirip tam boşaltma esnasında… Yani patlamanın neden olduğu yapılacak idari ve adli soruşturmada sonucunda hepimizin de anlayacağı bir patlama meydana geldi.

12 KİŞİ TEDAVİYE ALINDI

* Maalesef bu patlamada ikisi patlayıcı madde imha timinden olan, biri Ankara’dan biri İstanbul’dan olan buraya görevlendirdiğimiz arkadaşlarımız şehit oldular. Birisi de alanın güvenliğini almakla sorumlu olan yine jandarma personelimiz şehit oldu.

* Aracın şoförü şu anda ağır yaralı, ameliyatta olduğu bilgisini aldık. Yine Kocaeli’de hastaneye sevk edilen bir jandarmamız var. Yine aynı zamanda kaburgasında hafif bir ağrı olan ve ya patlama nedeniyle ağrı olduğumuz bir jandarma personelimiz daha var.

* Toplam sayı şu anda hastanelerde 11 jandarma personelimiz var bir de kamyonun şoförü arkadaşımız var. Bu üç arkadaşımız dışında diğerlerin hayati tehlikesi ve ya herhangi bir sıkıntısı yok. Hayati tehlikesi olan da bir tek kamyon şoförü arkadaşımız var.

İçişleri Bakanı Soylu'dan Sakarya'daki patlamayla ilgili açıklama İlginizi Çekebilir İçişleri Bakanı Soylu'dan Sakarya'daki patlamayla ilgili açıklama

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Olayla ilgili soruşturma başlatıldığını söyleyen Soylu şöyle devam etti:

* Hem bu konuyla ilgili hem de öncesiyle ilgili adli ve idari soruşturma aynı şekilde devam ediyor. Bizim bu konuya ilişkin de müfettişlerimiz, hem mülki hem jandarma hem de emniyet müfettişlerimiz biraz sonra alana intikal edecekler.

* Savcılarımız da zaten meseleyi araştırıyorlar. Hem adli hem de idari soruşturma sonucunda bir eksiklik varsa da elbette ki bunla alakalı gerekli  takibatı yapacağımızı da burada ifade ediyorum.

3 ŞEHİDİMİZİN KİMLİKLERİ BELLİ OLDU

Şehit askerlerimizin ise kimlikleri belli oldu.

Edinilen bilgilere göre şehit askerlerimiz kimlikleri şu şekilde oldu: Jandarma Astsubay Çavuş Halil Tuna Akgöz, Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar ve Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Monga.

CENAZE NAMAZLARI YARIN OLACAK

Jandarma Astsubay Çavuş Halil Tuna Akgöz, memleketi Tekirdağ’da defnedilecek. Şehit Akgöz Tekirdağ Merkez Cami’nde Cuma namazında kılınacak namaz sonrası defnedilecek.

Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar, memleketi Manisa/Alaşehir’de toprağa verilecek. Uluderbent Cami’nde Cuma namazıyla birlikte son yolculuğuna uğurlanacak. Jandarma Uzman Onbaşı Fatih Manga ise memleketi Afyonkarahisar’da İmaret Cami’nde kılınacak Cuma namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak.

ŞEHİTLER İÇİN TÖREN DÜZENLENDİ

Şehit olan askerlerimiz için Sakarya İl Jandarma Komutanlığı’nda tören düzenlendi. Jandarma Astsubay Çavuş Halil Tuna Akgöz memleketi Tekirdağ, Şehit Akgöz Tekirdağ ve Jandarma Uzman Çavuş Mesut Yazar ise memleketi Manisa’ya yapılan törenin ardından uğurlandı.

Düzenlenen törene İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanı sıra Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve bir çok siyasi katıldı.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesine bağlı Taşkısığı mahallesinde yaşanan patlama sonrası önce olay yerine gelen İçişleri Bakanı Süleyman Soylu sonrasında ise Sakarya Valiliği'ne geçti.

Sakarya Valiliği'nde yapılan toplantının ardından açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, Büyük Coşkunlar Havai Fişek fabrikasının çalışma izninin iptal edileceğini açıkladı.

“GEREĞİ NEYSE YERİNE GETİRİLECEK”

Bakan Soylu, şu ifadeleri kullandı:

* En ufak ihmal doğrultusunda gereği neyse yerine getirilecek.

* Teftiş kurulunun kararı ve tavsiyesi üzerine patlayıcı ve yanıcı madde üretimi yapan fabrikamız ilk etapta askıya alınacak sonrasında da çalışma iptalini gerçekleşecektir.

* Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da buranın imar izninin iptali gerçekleşecek.

CHP’Lİ HEYET İNCELEMELERDE BULUNDU

CHP Grup Başkanvekili, Sakarya Milletvekili Engin Özkoç başkanlığındaki CHP heyeti, Adapazarı Taşkısığı'nda patlayıcının intikali sırasında yaşanan patlamaya ilişkin bilgi almak için Jandarma İl Komutanı Jandarma Albay Cengiz Yiğit'le görüştü.

Görüşmede, Özkoç ile birlikte heyette yer alan CHP Genel Başkan Yardımcısı, İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, CHP Yüksek Disiplin Kurulu Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan ve CHP Sakarya İl Başkanı Ecevit Keleş yer aldı.

Heyet Sakarya Yenikent Devlet Hastanesi'nde yaralıları ziyaret ettikten sonra Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım'la görüşüp yaşanan patlamayla ilgili bilgi alacak.

SON MÜHİMMAT KALMIŞTI

Bir gazetecinin imha edilecek ne kadar mühimmat kaldı? sorusuna Bakan Soylu, “1,5 tonluk son mühimmat kalmıştı. Onunla beraber bitecekti. Hepimizin başı sağ olsun arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

HENDEK'TEKİ PATLAMA

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki ‘Büyük Coşkunlar' havai fişek fabrikasında 3 Temmuz'da bir patlama yaşanmıştı.

Patlamada 7 kişi yaşamını yitirmiş, 126 kişi de yaralanmıştı.

İkinci havai fişek faciası sonrası olay yerinden ilk görüntüler İlginizi Çekebilir İkinci havai fişek faciası sonrası olay yerinden ilk görüntüler

 

Adım adım facia! İhmaller zincirini tek tek anlattı İlginizi Çekebilir Adım adım facia! İhmaller zincirini tek tek anlattı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...