Sözcü Plus Giriş

TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Vikipedi’ tartışması

TBMM Genel Kurulu'nda, Anayasa Mahkemesi'nin, Vikipedi'ye erişim engelinin bir hak ihlali olduğuna ilişkin gerekçeli kararının Resmi Gazete'de yayınlanmasına rağmen engelin sürmesi tepkiye neden oldu. 

21:46 -
TBMM Genel Kurulu’nda, ‘Vikipedi’ tartışması

TBMM Genel Kurulu’nda, Anayasa Mahkemesi’nin Vikipedi’ye erişim engelinin bir hak ihlali olduğuna ilişkin gerekçeli kararı üzerinden tartışma yaşandı.

Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararının Resmi Gazete’te yayınlandığını aktaran CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, şu ifadeleri kullandı;

*Halen erişim engeli sürüyor ve erişim engelini yapan kurum ‘Bize tebligat ulaşmadı’ diyor. BTK, ‘Tebligat, karar bize ulaştıktan sonra uygulayacağız’ diyor.

*Resmî Gazete’de yayınlanma, tüm kurum, kuruluş, özel, tüzel kişilikler için ilanen tebligattır. Bu vakitten sonra arıza çıkarmak, bu hukuksuzluğun ve hak ihlalinin bilerek, kasten ve talimatla yapıldığının, Anayasa Mahkemesi’nin dışında başka bir merciden talimat beklendiğinin itirafı niteliğindedir.

*Bu ayıbın daha fazla sürdürülmemesini ve erişim engelinin bir an önce kaldırılmasını bekliyoruz.

“YAKİNEN TAKİP EDİYORUZ”

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan da eleştirilere karşılık, “Anayasa Mahkemesi’nin kararı, dedikleri gibi, Resmî Gazete’de yayımlanmış, ancak yine usul gereği bu kararın yerel mahkemede yani Sulh Ceza Mahkemesinde görüşülmesi ve Anayasa Mahkemesi’nin kararını bozma veya uyma kararını vermesi ve ondan sonra da gerekli adımın atılması süreci söz konusudur. Yani süreç kendi içerisinde ilerlemektedir. Biz de yakinen takip ediyoruz” ifadelerini kullandı. DHA

İLGİLİ HABERWikipedia kararı BTK'ya gönderildi!Wikipedia kararı BTK'ya gönderildi! İLGİLİ HABERVikipedi nedir? Wikipedia açıldı mı?Vikipedi nedir? Wikipedia açıldı mı?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more