Van ve Tekirdağ Valiliği de duyurdu… Giriş ve çıkışlar kısıtlandı

Edirne'nin ardından Tekirdağ ve Van Valilikleri de planlanan tüm eylem ve etkinlikleri yasakladı. HDP'nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, corona virüsü tedbirleri kapsamında Tekirdağ ve Van'a giriş ve çıkışlar kısıtlanırken bir dizi de karar alındı.

Van ve Tekirdağ Valiliği de duyurdu… Giriş ve çıkışlar kısıtlandı

HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in vekilliklerin, TBMM’nin 4 Haziran oturumunda düşürülmesi üzerine HDP protesto için Edirne ve Hakkari’den başlayarak Ankara’da sona erecek ‘Demokrasi Yürüyüşü’ kararı almıştı. 15 Haziran’da başlaması planlanan yürüyüş kararının ardından Tekirdağ ve Van’da da bir dizi önlem alındı.

TEKİRDAĞ’DA 3 GÜN YASAK

Tekirdağ Valiliği, HDP’nin bazı illerde toplanma çağrıları üzerine, bu durumun yeni tip corona virüsüyle mücadelede zafiyet oluşturabileceği gerekçesiyle il geneline girişlerin 14-17 Haziran’da sınırlandırıldığını bildirdi.

Valilik karşıt görüşlü gruplar arasında gerginliklerin yaşanabileceği, şiddet içerikli sokak eylemlerinin meydana gelebileceği, sözlü ve fiziksel olayların meydana gelebileceği ve kamu düzeni ile güvenliğinin tehlikeye düşebileceği uyarısında bulundu. Açıklamada corona virüsüyle mücadelenin zafiyete uğrayabileceği vurgulandı.

“MÜSAADE EDİLMEYECEK”

Valilik düzenlenebilecek her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, miting, açık hava toplantısı, yürüyüş, protesto ve oturma eylemi, açlık grevi, stant açma, çadır kurma, imza kampanyası, konser, şenlik, el ilanı, bildiri, broşür dağıtma, afiş poster asma gibi etkinliklerin yasaklanmasına karar verildiğini duyurdu.

Karar ve tedbirlere uymayanlar hakkında cezai işlem yapılacağı bildirildi.

Açıklamada “Eylemlere katılmak üzere ilimizden hareket edecek veya ilimizden geçecek ya da ilimize gelmek isteyen gruplara ilimiz giriş ve çıkışlarında müsaade edilmeyecektir” denildi.

VAN’DA GİRİŞ – ÇIKIŞA SINIRLAMA

Van Valiliği resmi internet sitesinde yayımladığı basın duyurusunda HDP’nin bazı illerde toplanma çağrılarına atıf yapmadan bazı kararlar aldı.

Valiliğin corona virüsü tedbirleri kapsamında 11 Haziran 2020 tarihinde aldığı kararlar şöyle:

* Her türlü açık alanlarda yapılması planlanan eylem/etkinlikler ile bu eyleme destek vermek amacıyla il sınırlarımıza gelen şahısların ve araçların ilimiz sınırları içerisine girişleri ve başka illerde gerçekleşmesi planlanan eylem/etkinliğe katılım amacı ile ilimizden çıkışları yasaklanmıştır.

* Araç, yaya gibi toplu olarak bulunulması/dolaşılması kısıtlanmıştır.

ANONS VE DUYURU…

* Karşılama ve uğurlama adı altında yapılabilecek her türlü etkinlik veya toplu hareketler kısıtlanmıştır.

* Vatandaşlarımızın bir araya gelebileceği her türlü toplu faaliyet, hareket, gösteri, organizasyon gibi etkinlikler kısıtlanmıştır.

* Yapılacak tüm açık hava toplantıları kısıtlanmıştır.

* Yüksek sesle anons, (Görevli kamu kurumları hariç olmak üzere) duyuru gibi ses sistemlerinin kullanımı yasaklanmıştır.

EDİRNE DÜN AÇIKLADI

Edirne Valiliği kentte corona virüsüyle mücadeleyi zaafiyete uğratabilecek şekilde kişilerin temasının artması ihtimaline karşı toplantı ve gösteri yürüyüşlerini dün 3 gün süreyle yasaklamış ve giriş çıkışları kısıtlamıştı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Ankara Corona demokrasi Diyarbakır dizi Edirne eylem Hakkâri HDP internet konser Miting protesto TBMM Tekirdağ Van
Loading...