Haiti’de 7.2 büyüklüğünde deprem: 227 can kaybı…

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Haiti'de 7.6 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremde 227 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

Haiti’de 7.2 büyüklüğünde deprem: 227 can kaybı…

Haiti’nin Saint-Louis du Sud bölgesinin 12 kilometre kuzeydoğusunda meydana gelen 7.2 büyüklüğündeki depremin bilançosu artıyor. Haiti Sivil Savunma Ajansı sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, depremde hayatını kaybedenlerin sayısının 227'ye yükseldiğini belirterek, çok sayıda kişinin de yaralandığını veya kayıp olduğunu bildirdi.

Yaralı ve kayıp sayısına ilişkin net bir açıklama yapılmazken, yetkilerin can kaybının artmasından endişe ettiği aktarıldı. Afet bölgesinde ekiplerin ve yerel halkın çabalarıyla birkaç kişinin enkazdan sağ olarak çıkarıldığı ve yaralıların hastanelere kaldırıldığı ifade edildi.

Başkent Port-au-Prince’te de hissedilen deprem nedeniyle halk kendini panikle dışarı atmıştı. Deprem nedeniyle yıkılan bir binanın enkazından bir çocuk sağ olarak kurtarılmıştı. Küçük kızın enkaz altından çıkarılma anları kameralara yansımıştı.

1 AY OHAL İLAN EDİLDİ

Depremin ardından Başbakan Ariel Henry, 1 ay süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etmişti. Henry, depremin can kaybına neden olduğunu doğrulamış, mevcut tüm hükümet kaynaklarının mağdurlara yardım etmek için seferber edileceğini ifade etmişti.

ABD Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS), depremin çok sayıda can kaybına neden olabileceğini kaydetmiş, “kırmızı uyarı” yayınladı. Haiti’deki tsunami tehdidinin ise geçtiği açıklanmıştı.

USGS tarafından daha önce yapılan açıklamada, merkez üssü Saint-Louis du Sud bölgesinin 12 kilometre kuzeydoğusu olan depremin 10 kilometre derinlikte kaydedildiği belirtilmişti.

ALASKA’DA DA 7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREM

Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi (EMSC), Alaska yarımadasında 7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiğini açıkladı. Depremin ardından henüz bir tsunami uyarısı yapılmadı.