Kazakistan’dan aşı kararı: 2022’den itibaren ücretli olacak

Kazakistan'da corona virüsüne (Covid-19) karşı geliştirilen yabancı aşılar önümüzdeki yıldan itibaren ücretli olacak.

Kazakistan’dan aşı kararı: 2022’den itibaren ücretli olacak

Kazakistan Sağlık Bakanı Alexei Tsoy, bakanlığın haftalık basın toplantısında yurtdışından getirilen yabancı corona virüsü (Covid-19) aşılarının önümüzdeki yıldan itibaren ücretli olacağını duyurdu.

Tsoy yaptığı açıklamada, 2022 yılından itibaren sadece yerli aşı QazVak ile ülkede üretilen Sputnik V aşısının ücretsiz uygulanmasına devam edileceğini belirterek, “Kazakistan’da başka ülkelerden bağımsız olarak klinik etkisi kanıtlanmış yerli aşımızı üretebildiğimiz için söz konusu aşıyı ücretsiz garantili tıbbi bakım kapsamında temin edebiliriz. Diğer aşıların ise piyasada ticari dolaşımına izin verilecek. Şirketlerin, Kazakistan’a aşı tedarik etmesi ve hizmetlerini sunabilmesi için piyasaya girebilmelerine yönelik çalışmalar yürütüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kazakistan'da yabancı aşılar için ödenecek fiyat henüz bilinmezken, corona virüsü karşı yerli aşı QazVak ile ülkede üretilen Rus aşısı Sputnik V’nin yanı sıra Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından onaylanan Sinopharm, CoronaVac ve Hayat-Vax aşıları da kullanılmaya devam ediyor. Kasım ayında ise ülkeye Pfizer aşının tedariki bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü, coronanın kökeni için yeni ekip kurdu İlginizi Çekebilir Dünya Sağlık Örgütü, coronanın kökeni için yeni ekip kurdu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Çin Corona Covid-19 Dünya Kazakistan Sağlık Sağlık Bakanı
Loading...