Komşudan korkutan mutasyon açıklaması: Dördüncü dalga başladı

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ilk olarak Afrika ve İngiltere’de görülen corona virüsü mutasyonu nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, "İhmalkarlık ve sağlık kurallarına uyulmaması nedeniyle dördüncü dalganın bu ay başlayacağını tahmin ediyorduk, maalesef dördüncü dalga başladı" dedi.

Komşudan korkutan mutasyon açıklaması: Dördüncü dalga başladı

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki, ülkede corona virüsü salgınına ilişkin son durumu değerlendirerek önemli açıklamalarda bulundu.

Nemeki, ilk olarak Afrika ve İngiltere'de görülen virüs mutasyonunun ülke genelinde yayılmış olabileceğini belirterek, “Yaklaşık 13 aydır corona virüsle mücadele ediyoruz ve bu konuda önemli kazanımlar da elde ettik. Ancak şu anki tablo bizi endişelendiriyor” ifadelerini kullandı.

“DAHA BÜYÜK SORUNLAR OLACAK”

Nemeki, uzun süredir corona virüsü ile mücadelede yapılan ihmallere ilişkin uyarıları da bulunulduğunu ve uyarıların ciddiye alınmaması halinde daha büyük sorunlarla karşılaşacaklarını belirterek, “İngiltere ve Afrika'da görülen virüs mutasyonuna yönelik endişelerimiz vardı. Bu nedenle İran’da görülen ilk virüs mutasyonlarını takip ettik, mutasyon virüs vakalarını karantinaya aldık. Virüslerin pasaportlara ihtiyacı yok, kendilerini en uzak noktalara taşıyabilirler” dedi.

Nemeki, Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan corona virüsünün bugün tüm dünyaya yayıldığını belirtti.

HİÇBİR TEMASI OLMAYAN KİŞİDE GÖRÜLDÜ

Virüs mutasyonu nedeniyle Tahran’da 71 yaşındaki bir kadının hayatını kaybettiğine işaret eden Nemeki, “Mutasyonlu virüse karşı tüm önlemlerimizi almıştık, bu virüsü taşıyanlar ise sıkı takip altındaydı. Ancak Tahran’da yurtdışı ile hiçbir teması olmamış 71 yaşındaki bir kadın, mutasyona uğrayan virüs nedeniyle hayatını kaybetti” ifadelerini kullandı.

DÖRDÜNCÜ DALGA BAŞLADI

Afrika ve İngiltere kaynaklı virüs mutasyonuna yönelik endişelerini dile getiren Nemeki, “İhmalkarlık ve salgına yönelik tedbirlere uyulmaması nedeniyle dördüncü dalganın bu ay başlayacağını tahmin ediyorduk, maalesef dördüncü dalga başladı” dedi.

Corona virüsüyle mücadelede en zor aşamanın başladığını belirten Nemeki, sağlık protokolleri ve sosyal mesafe kurallarına uymaktan başka seçenekleri olmadığını vurgulayarak, “Corona virüsle mücadelede sosyal mesafe ve diğer tedbirlere uymaktan başka seçeneğimiz yok” sözlerini kaydetti. İHA

Yeni mutasyonlar nelere yol açabilir? İlginizi Çekebilir Yeni mutasyonlar nelere yol açabilir? Corona virüsünün yeni bir mutasyonu keşfedildi: 3 kat daha bulaşıcı İlginizi Çekebilir Corona virüsünün yeni bir mutasyonu keşfedildi: 3 kat daha bulaşıcı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Afrika Brezilya Çin Corona İngiltere İran Kadın Sağlık Sağlık Bakanı Tahran
Loading...