Rum Kesimi: Kıbrıs Türklerinin pasaportunu iptal edeceğiz

Kıbrıs Rum Kesimi bugün bir açıklama yaptı ve KKTC'deki yetkililerin pasaportlarının iptal edileceğini duyurdu.

Rum Kesimi: Kıbrıs Türklerinin pasaportunu iptal edeceğiz

Reuters haber ajansının servis ettiği haberde, Güney Kıbrıs Rum Kesimi’nin, KKTC’deki yetkililerin pasaportlarını iptal etme kararı aldığı belirtildi. Ajans aralarında Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın da olduğu çok sayıda yetkilinin Rum Kesimi pasaportu sahibi olduğunu yazdı.

Mevcut Rum Kesimi yönetimi, Rus oligarklardan, Malezyalı iş insanlarına kadar çok sayıda insana pasaport satarak gündeme gelmişti. Güney Rum Kesimi’nin Türk yetkili ve devlet insanlarının pasaportunu iptal etmesi, yenilemeyi reddetmesi ya da kabul etmemesi gibi seçenekleri gündeme aldığı belirtildi.

Kararı açıklayan Rum Kesimi hükümet sözcüsü Marios Pelekanos, hükümette görev alan ya da Maraş’ın açılmasında yer alan kişilerin pasaportunu iptal edeceklerini duyurdu. Pelekanos, “Yaptıkları hamlelerle Kıbrıs Rum Kesimi’nin bağımsızlığını, toprak bütünlüğünü ve güvenliğini yok saydılar” dedi.

Türkiye ve KKTC'den AB'nin 'Kapalı Maraş' açıklamasına kınama İlginizi Çekebilir Türkiye ve KKTC'den AB'nin 'Kapalı Maraş' açıklamasına kınama Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş neden kapalı? İlginizi Çekebilir Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş neden kapalı? Güney Kıbrıs'tan 'Kapalı Maraş' adımı: BMGK'ye başvurdular İlginizi Çekebilir Güney Kıbrıs'tan 'Kapalı Maraş' adımı: BMGK'ye başvurdular Yangın uydudan görüntülendi: Dumanlar Kıbrıs'a kadar uzandı İlginizi Çekebilir Yangın uydudan görüntülendi: Dumanlar Kıbrıs'a kadar uzandı Rum Kesimi'nden Kıbrıslı Türklere pasaport tehdidi İlginizi Çekebilir Rum Kesimi'nden Kıbrıslı Türklere pasaport tehdidi