Yeni Zelanda’nın resmi ismini değiştirmek için imza kampanyası başlattılar

Yeni Zelanda'da yerli halkı temsil eden Maori partisi ülkenin adını Aotearoa olarak değiştirmek için imza kampanyası başlattı.

Yeni Zelanda’nın resmi ismini değiştirmek için imza kampanyası başlattılar

Te Pāti Māori liderleri Rawiri Waititi ve Debbie Ngarewa-Packer dilekçeyi duyurdukları bildiride, “Te Reo Māori’nin bu ülkenin ilk ve resmi dili olarak hak ettiği yere geri getirilmesinin zamanı çoktan geldi. Biz Aotearoa’yız” sözlerine yer verdi.

Waititi konuyla ilgili şu şekilde konuştu: “Aotearoa, ülkemizi bölmek yerine birleştirecek bir isim. Diğerleri bunu bölücü bir araç olarak kullanmaya çalışıyor, ancak bu kapsayıcı bir araç. Yeni Zelanda Hollandalı bir isimdir. Tanrı aşkına, Hollandalılar bile isimlerini değiştirdi.”

Dilekçede ayrıca hükümete önümüzdeki beş yıl içinde “ülke genelindeki tüm kasabalar, şehirler için orijinal Te Reo Māori isimlerinin tanımlanması ve resmî olarak değiştirilmesi konusunda da çağrıda bulunuldu.

İklim değişikliği Yeni Zelanda'da en sıcak kışı yaşattı İlginizi Çekebilir İklim değişikliği Yeni Zelanda'da en sıcak kışı yaşattı Yeni Zelanda'daki kapanmalar Covid bakanının gafı ile eğlenceli bir hale geldi İlginizi Çekebilir Yeni Zelanda'daki kapanmalar Covid bakanının gafı ile eğlenceli bir hale geldi Yeni Zelanda'ya Yüzüklerin Efendisi darbesi: Dizi Birleşik Krallık'a taşınıyor İlginizi Çekebilir Yeni Zelanda'ya Yüzüklerin Efendisi darbesi: Dizi Birleşik Krallık'a taşınıyor