ABD’de istihdam artışı beklentinin altında kaldı

ABD'de tarım dışı istihdam ağustosta 235 binle beklentinin çok altında arttı. Bloomberg anketinde ortalama beklenti 733 binlik artış yönündeydi.

ABD’de istihdam artışı beklentinin altında kaldı

ABD’de tarım dışı istihdam ağustosta 235 bin artışla beklentilerin çok altında kaldı. Bloomberg anketinde ortalama artış beklentisi 733 bindi.

235 binlik rakam, ABD’de son 7 ayın en düşük istihdam artışı oldu.

Daha önce 943 bin olarak açıklanan Temmuz ayı istihdam artışı, 1,05 milyona revize edildi.

İstihdam artışının sert şekilde zayıflamasında delta varyantına bağlı olarak corona virüsü vaka sayılarındaki artışın etkili olduğu belirtiliyor.

Ağustosta ülkede işsizlik oranı yüzde 5,2 olarak açıklandı.

SAATLİK KAZANÇTA BEKLENTİNİN ÜSTÜNDE ARTIŞ

Saatlik kazançlardaki yükseliş anket beklentilerini aştı. Buna göre ortalama saatlik kazançlar ağustosta bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 4,3 arttı.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmini artışın yüzde 3,9 olması yönündeydi.

Aylık bazda ise yüzde 0,3’lük artış beklentisine karşın artış yüzde 0,6 olarak gerçekleşti.

İSTİHDAM ARTIŞI FED VE DOLAR İÇİN ÖNEMLİ

İstihdam verisi, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) varlık alımlarını azaltma ve faiz artışı takvimi açısından da kritik önem taşıyor.

İstihdamda zayıflama, varlık alımlarını azaltma hızını da etkileyebilir.

Verinin açıklanmasının ardından dolar/TL’de de düşüş görüldü.

Fed Başkanı Jerome Powell geçen hafta merkez bankasının aylık tahvil alımlarını azaltmaya bu yıl başlayabileceğini, ancak faiz artırımı konusunda acele edilmeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklama ölçülü olarak değerlendirilmiş, başta gelişen ülkelerin olmak üzere çok sayıda para birimi dolara karşı değer kazanmış, borsalar yükselmişti.

Merkez Bankası ‘enflasyonun üzerinde faiz' sözünü tutacak mı? İlginizi Çekebilir Merkez Bankası ‘enflasyonun üzerinde faiz' sözünü tutacak mı? Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en çok artan ürünler İlginizi Çekebilir Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en çok artan ürünler Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı İlginizi Çekebilir Ağustos ayı enflasyon rakamları açıklandı
ABD Ağustos ayı Corona Dolar Ekonomi enflasyon faiz FED işsizlik oranı Merkez Bankası para Şahap Kavcıoğlu Temmuz ayı zam zayıflama