Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Yanık’a yanıt: Bilgiyi yıllardır gizliyorlardı ama bugün öğrendik

CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun 'İktidarın elektrik faturasında halka destek vermesi gerekir' çıkışının ardından Bakan Derya Yanık, "1 Mart 2019’dan beri ayda 2,1 milyon ihtiyaç sahibi haneye 68-137 TL arasında Elektrik Tüketim Desteği veriyoruz" açıklaması yaptı. Kılıçdaroğlu da Bakan Yanık'a verdiği yanıtta "Bilgiyi yıllardır gizliyorlardı ama bugün öğrendik ki; 2,1 milyon ailemiz, yani yaklaşık 8 milyon insanımız hanesinin elektrik parasını ödeyemiyor" dedi.

Kılıçdaroğlu’ndan Bakan Yanık’a yanıt: Bilgiyi yıllardır gizliyorlardı ama bugün öğrendik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Bırakın zammı, iktidarın elektrik faturasında halka destek vermesi gerekir. Ya fatura inmeli ya halka destek verilmeli! Eğer bu soygun devam ederse biz halkımızla birlikte kararımızı verip, bu şirketlere ve faturalarına karşı adımlarımızı atacağız” diyerek iktidara seslenmesinin ardından, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık'tan cevap geldi. Yanık, açıklamasında 2,1 milyon ihtiyaç sahibi aileye destek verildiğini belirtti.

Kılıçdaroğlu'na cevaben verdiği yanıtta Yanık, “1 Mart 2019'dan beri ayda 2,1 milyon ihtiyaç sahibi haneye 68-137 TL arasında Elektrik Tüketim Desteği veriyoruz. Şimdiye kadar toplam desteğimiz 2,9 milyar TL'yi geçti. Farkındayım hızımızı takip etmek kolay değil ama biraz daha çaba beklemek hakkımız” ifadelerini kullandı.

“SÖYLEMEK İSTEDİĞİMİZ TAM DA BUYDU”

Derya Yanık'ın bu açıklamasına CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Genel Başkanımıza cevap vermeye kalkıp şecaat arz edeyim derken sirkatin söylemiş” yorumu yaptı. Öztrak, “19 yıllık yönetimlerinin sonunda bu ülkede 2,1 milyon aile elektrik faturasını ödeyemiyor. Söylemek istediğimiz tam da buydu. Teşekkürler Sayın Bakan” dedi.

“BİLGİYİ YILLARDIR GİZLİYORLARDI AMA BUGÜN ÖĞRENDİK”

Faik Öztrak’ın paylaşımını alıntılayan Kemal Kılıçdaroğlu da “Ülkemize çok yazık ettiler. Bilgiyi yıllardır gizliyorlardı ama bugün öğrendik ki; 2,1 milyon ailemiz, yani yaklaşık 8 milyon insanımız hanesinin elektrik parasını ödeyemiyor. Bu böyle gitmez. Değiştireceğiz bu düzeni!” ifadelerini kullandı.

EPDK'dan elektrik faturalarıyla ilgili açıklama İlginizi Çekebilir EPDK'dan elektrik faturalarıyla ilgili açıklama Zamlı elektrik faturaları yeniden gündemde İlginizi Çekebilir Zamlı elektrik faturaları yeniden gündemde Hangi elektrikli cihaz ne kadar harcıyor? İlginizi Çekebilir Hangi elektrikli cihaz ne kadar harcıyor?