Çimento ve gübre ihracatına sınırlama geldi

Müteahhitlerin çimento fiyatlarındaki yüksek artış nedeniyle 9 Eylül'de iş bırakacaklarını açıklamasının ardından Ticaret Bakanlığı bu ürünün ihracatına sınırlama getirdi. Bakanlık, fiyatı hızla artan bir diğer ürün olan gübreyi de ihracı kayda bağlı mallar listesine ekledi.

Çimento ve gübre ihracatına sınırlama geldi

Müteahhitlerin çimento fiyatlarındaki yüzde 200’e varan artışı gerekçe göstererek 9 Eylül’de iş bırakacaklarını açıklamasının ardından Ticaret Bakanlığı’ndan dikkat çeken bir adım geldi.

Bugün Resmi Gazete’de yayımlanan Ticaret Bakanlığı Tebliği ile çimento ve klinker, ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Böylece, çimento ve klinker fiyatlarının yurt içinde düşmesi hedefleniyor.

GÜBRE DE LİSTEYE EKLENDİ

Öte yandan, resmi verilerde fiyatı son bir yılda yüzde 52,9 oranında, çiftçilerin aktardığına göre ise yüzde 120’ye varan oranlarda artan gübrede de ihracata sınırlama geldi.

Yine bugünkü Ticaret Bakanlığı tebliğinde ‘diamonyum hidrojenortofosfat-DAP’, ‘azot ve fosforun ikisini de içeren diğer mineral veya kimyasal gübreler; nitrat ve fosfat içermeyenler, azot =>%10 içerisinde yer alan yalnız NP (20-20-0) cinsi gübreler’, ‘azot, fosfor ve potasyumun üçünü birden içeren mineral veya kimyasal gübreler; nitrogen >%10 içerisinde yer alan yalnız NPK (15-15-15) cinsi gübreler’ ihracı kayda bağlı mallar listesine eklendi.

Resmi gıda enflasyonu, ağustosta yüzde 29 ile son 28 ayın zirvesine çıkmıştı.

AYDIN AYAYDIN YORUMLADI

Bugünkü Resmi Gazetede yayımlanan Ticaret Bakanlığı tebliğine göre çimento ve klinker ihracına gelen kısıtlamayı Rekabet Kurulu Kurucu Başkanı Prof. Dr. Aydın Ayaydın SÖZCÜ'ye değerlendirdi.

“Çimento kartelinin maliyetlerinin çok üzerinde anlaşarak fahiş fiyatla çimento satışı inşaat sektöründe sıkıntı yaratmıştı. Ticaret Bakanı Mehmet Muş, tarafları bir araya getirerek çözüm bulmaya çalıştı ancak, çimento karteline tatlı kar cazip gelmiş, bu nedenle geri adım atmadılar.”

Prof. Dr. Aydın Ayaydın'a göre, Ticaret Bakanı Mehmet Muş yeni bir hamle yaparak, çimento üreticilerinin çimento ve klinker ihracatını kayda alma zorunluluğu getirerek, ihracatın azaltılması kozunu kullandı. Bakan Muş, bununla çimento ihracatını kısarak, piyasada çimento arzını arttırarak fiyatı aşağı çekmeye çalışmasını sağlayacak.

‘ÇİMENTO SEKTÖRÜNÜN İKİ ALTERNATİFİ VAR’

Ayaydın'a göre, Bakan Muş'un bu hamlesine çimento sektörünün önünde iki alternatif var. Birincisi tebliğe uyacak, iç piyasaya daha fazla çimento verecek ve bununla birlikte fiyatlar gerileyecek.

Çimento üreticilerinin önündeki ikinci yol, ihracatı kısılsa bile, iç piyasaya fazla mal vermek yerine üretimini kısacak ve piyasada daha az mal ile yüksek fiyatla çimento satmaya devam edecek.

Bu durumda Bakan Muş'un elinde iki silah daha var.

Birincisi; çimento sektörünün mevcut üretim kapasitesi 120 milyon ton olmasına rağmen, piyasada az mal olsun diye sektör düşük kapasite ile çimento üretiyor. 120 milyon ton yerine 80 milyon ton üretim yapıyor.

Bakanlık çimentoculardan tam kapasite ile çalışmalarını ister, bunu yapmazlarsa, kullanmadıkları veya düşük miktarda kullandıkları kapasitenin ruhsatını iptal eder.

İkincisi, Bakan Muş, Bakanlığı ile ilişkili Rekabet Kurulunu harekete geçirerek tedbir kararı ile birlikte soruşturma açtırır.

Ayaydın'a göre, gelinen bu noktada çimento sektörü geri adım atacak ve yürürlükteki çimento fiyatını makul bir düzeye düşürür.

Müteahhitler 'grev' tarihini açıkladı İlginizi Çekebilir Müteahhitler 'grev' tarihini açıkladı İnşaat maliyetlerinde rekor artış İlginizi Çekebilir İnşaat maliyetlerinde rekor artış Müteahhitlerin boykot tehdidine çimentoculardan yanıt geldi İlginizi Çekebilir Müteahhitlerin boykot tehdidine çimentoculardan yanıt geldi Tarla ile TÜİK arasında büyük fark İlginizi Çekebilir Tarla ile TÜİK arasında büyük fark 7 gübre şirketi ve Tadım Gıda'ya soruşturma İlginizi Çekebilir 7 gübre şirketi ve Tadım Gıda'ya soruşturma Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en çok artan ürünler İlginizi Çekebilir Gıda enflasyonu 28 ayın zirvesinde: İşte fiyatı en çok artan ürünler