Fed Başkanı Powell: Enflasyon beklenenden daha kalıcı olabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, ABD'de ekonomik toparlanmanın çok dengesiz olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini söyledi.

Fed Başkanı Powell: Enflasyon beklenenden daha kalıcı olabilir

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Genel Müdürü Agustin Carstens ve Güney Afrika Rezerv Bankası (SARB) Başkanı Lesetja Kganyago, Kovid-19 sonrasında merkez bankalarının karşı karşıya olduğu parasal ve finansal istikrar zorluklarına ilişkin düzenlenen bir panelde bir araya geldi.

Powell, panelde yaptığı konuşmada, ekonomik toparlanmanın “çok dengesiz” olduğunu ve enflasyonun beklenenden daha kalıcı olabileceğini belirtti.

Faizleri artırmak için erken olduğunu vurgulayan Powell, “Sabırlı ve çok dikkatliyiz.” ifadelerini kullandı.

Varlık alımlarını azaltma yolunda olduklarını belirten Powell, “Enflasyonun ısrarla daha yüksek seviyelere çıkması konusunda ciddi bir risk görseydik, fiyat istikrarını korumak için araçlarımızı kesinlikle kullanırdık.” dedi.

ENFLASYON BEKLENTİLERİ YÜKSELDİ

Powell konuşmasında, mevcut yüksek enflasyon oranlarının, fiyat belirleyicilerinin gelecekte gereğinden fazla yüksek enflasyon olacağı beklentisine yol açtığını söyledi.

Enflasyonun yükselmesine neden olan küresel tedarik zinciri kırılmalarının tahmin edilenden daha uzun sürebileceğini belirten Powell, bu durumun muhtemelen gelecek yıla kadar devam edeceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz ve faiz sınavı: Nereden nereye... İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz ve faiz sınavı: Nereden nereye... Üç puanlık indirim mevduatı vurdu İlginizi Çekebilir Üç puanlık indirim mevduatı vurdu Değer kaybında dünya birincisi olan TL farkı giderek açıyor İlginizi Çekebilir Değer kaybında dünya birincisi olan TL farkı giderek açıyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...