Fed Başkanı’na senatör tavsiyesi: Türkiye gibi olmamıza izin vermeyin

Senato toplantısına katılan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonla ilgili zor sorular ve eleştirilerle karşılaştı. Bir senatör "Tüm merkez bankacılık sisteminin politize olduğu Türkiye gibi olmamıza izin vermeyin, buna direnin" dedi.

Fed Başkanı’na senatör tavsiyesi: Türkiye gibi olmamıza izin vermeyin

ABD'de geçen sene sıfıra yaklaşan tüketici enflasyonun yükselişe geçmesi ve haziranda yüzde 5,4 ile 13 yılın zirvesine ulaşması tartışmalara neden oluyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyondaki yükseliş için “geçici” dese de ve piyasa şimdilik bu tezi kabul etmiş görünse de, tartışmalar artıyor.

Ekonomideki hızlı toparlanma ve enflasyondaki artışla birlikte Fed'in aylık 120 milyar dolarlık varlık alımlarını azaltmaya ve faizi artırmaya ne zaman başlayacağı giderek daha fazla tartışma konusu oluyor.

Fed Başkanı Powell, bu konuyla ilgili dün bir kez daha konuştu ve Senato Bankacılık Komitesi üyelerinin sorularını yanıtladı. Senatörlerin soruları, eleştirileri, talepleri ve tavsiyeleriyle sıkıştırdığı Powell, toplantıda dikkat çekici bir taleple de karşılaştı.

TÜRKİYE TAVSİYESİ

Enflasyondaki ve enflasyon beklentilerindeki artışa dikkat çekerek kaygılarını dile getiren Louisiana eyaletinden Cumhuriyetçi senatör John Kennedy, Powell'a “Tüm merkez bankacılık sisteminin politize olduğu Türkiye gibi olmamıza izin vermeyin. Lütfen buna direnin” dedi.

Birçok kişinin kendisinden sosyal politikaya, kültürel meselelere, bazılarının ekonomi politikası dediği ancak Fed'in misyonuyla alakası olmayan konulara dahil olmasını isteyeceği, baskı kuracağı yönünde Powell'ı uyaran Kennedy, bunun sadece ABD'de değil tüm dünyada olduğunu söyledi. Konuşmasının başında ‘yanıt beklemiyorum' diyen Kennedy, bu sözlerinin ardından Türkiye örneğini verdi.

Powell, bu sözlerin ardından kafasını sallamakla yetindi.

POWELL’DEN TOPARLANMA İÇİN DESTEĞE DEVAM MESAJI

Powell, konuşmasında bir kez daha enflasyondaki artışı yakından takip ettiklerini ancak yükselişin “geçici” olduğu yönündeki görüşlerini koruduklarını belirtti.

Powell, ABD'de ekonomik toparlanmada istenen seviyeye gelinmesi için Fed'in güçlü destek vermeye devam edeceğini söyledi.

Pensilvanya’dan Cumhuriyetçi senatr Pat Toomey, konut fiyatlarındaki hızlı yükselişe dikkat çekerek, Fed’in özellikle ipoteğe dayalı menkul kıymet alımlarının fazlalığına işaret etti.

ABD Hazine Bakanı: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek ama bu geçici bir durum İlginizi Çekebilir ABD Hazine Bakanı: Enflasyon birkaç ay daha yükselecek ama bu geçici bir durum Yasak gelmeden işten atılacaklar listesi hazır İlginizi Çekebilir Yasak gelmeden işten atılacaklar listesi hazır