DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında kira bedelleri iki yıl boyunca indirimli uygulanacak

Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında kiralarda 2020 yılı için iptale, 2021 ve 2022 yılları için indirime gidildi.

DHMİ tarafından işletilen havalimanlarında kira bedelleri iki yıl boyunca indirimli uygulanacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31 Ocak 2021’e ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarların iptal edileceğini açıkladı.

Açıklamada ayrıca 2021-2022 dönemine ait kira bedellerinin 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacağı belirtildi. 2021 yılına ait kira bedellerinde artış yapılmazken 2021 DHMİ ücret tarifesinde de artış yapılmadı.

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında havayolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işleten kiracılar için kira bedellerinin iki yıl boyunca %50 indirimli uygulanacağı belirtildi.

Ulaştırma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından işletilen havalimanlarında; havayolu, yer hizmet kuruluşları ve ticari hacim işleten kiracılar için pandemi nedeniyle 2020 yılı içerisinde düzenlenen ve vadesi 31.01.2021 tarihine ötelenen kira bedeli faturalarına ait tutarlar iptal edilecek ve 2021-2022 dönemine ait kira bedelleri 2 yıl boyunca yüzde 50 indirimli uygulanacak” denildi.

Havacılık sektöründeki işletmeler pandemiye bağlı seyahat kısıtlamaları ve talep düşüşü nedeniyle çeşitli indirim ve teşvikler için bir süredir ilgili kurumlarla görüşmeler içindeydi.

Açıklamada, corona virüsü salgınının havacılık sektöründe yarattığı olumsuz finansal etkilerin en aza indirilmesi ve kamu hizmetinin kesintiye uğramadan sürdürülebilmesi için havalimanı/terminal işleticisi şirketlerle yapılan sözleşmelere ilişkin olarak gerekli tedbirlerin alındığı belirtildi.

İstanbul Havalimanı'nın 2020 yılı garanti bedeli 2 milyar TL'ye yaklaştı İlginizi Çekebilir İstanbul Havalimanı'nın 2020 yılı garanti bedeli 2 milyar TL'ye yaklaştı Bloomberg: İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA kira erteleme istedi İlginizi Çekebilir Bloomberg: İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA kira erteleme istedi Türkiye iflas artışında dünyada birinci oldu İlginizi Çekebilir Türkiye iflas artışında dünyada birinci oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Corona Ekonomi Euro Hükümet istanbul Türkiye tweet Twitter
Loading...