TL eriyor: Dolarda çift hane yaklaşıyor

Merkez Bankası'nın yüksek enflasyona rağmen sert faiz indirimlerine gitmesiyle dolar/TL bugün 9,66'ya ulaşarak rekor tazeledi. Euro/TL'de de 11,24'lük yeni zirve görüldü.

TL eriyor: Dolarda çift hane yaklaşıyor

Enflasyondaki artışa rağmen Merkez Bankası’nın (TCMB) sert faiz indirimlerine devam etmesiyle TL’deki değer kaybı hızlandı.

Dün TCMB’nin politika faizini yüzde 18’den yüzde 16’ya çekmesi üzerine 9,28’den 9,48’e yükselen dolar/TL, bu sabah 9,66 ile rekor tazeledi.

Dün 11 seviyesi aşılan euro/TL’de de 11,24 seviyesi görüldü.

Uzmanlar ayrıca, dolar/TL’de yıl sonuna kadar 10 seviyesinin de görülebileceğini belirtiyor.

DOLAR ŞUBATTA 6,89, EYLÜL BAŞINDA 8,27 İDİ

TCMB’nin “beklenen ve gerçekleşen enflasyonun üzerinde faiz vereceğiz” sözünden çark etmesinin hemen öncesinde eylül başında dolar kuru 8,30’un altındaydı. Şubat ayında kur 6,89’a kadar gerilemişti.

Enflasyonun yüzde 20’ye yükselmesine rağmen TCMB’nin faizi yüzde 19’dan yüzde 16’ya çekerek 300 baz puanlık faiz indirimine gitmesi, TL’de rekor değer kaybını da beraberinde getirdi.

TL DEĞER KAYBINDA DÜNYA BİRİNCİSİ

TL, 2021 yılında gelişmekte olan ülke para birimleri arasında dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi konumunda bulunuyor.

Sene başından bu yana TL’nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 20’yi aştı.

ENFLASYONA RAĞMEN FAİZ İNDİRİMLERİNE DEVAM

TCMB’nin faiz indirimlerine önümüzdeki ay devam etmesi, bununla birlikte döviz kurları ve enflasyondaki artışın da sürmesi bekleniyor.

Uzmanlar, TCMB’nin faiz indiriminin ekonomik değil siyasi gerekçelerle yapıldığına işaret ediyor.

Faiz indirimi kararı iktisadi gerekçelerle açıklanamaz İlginizi Çekebilir Faiz indirimi kararı iktisadi gerekçelerle açıklanamaz Merkez'in faiz indirimleri devam edecek mi, kredi faizleri de düşecek mi? İlginizi Çekebilir Merkez'in faiz indirimleri devam edecek mi, kredi faizleri de düşecek mi? Akaryakıtta vergi zamları yağacak İlginizi Çekebilir Akaryakıtta vergi zamları yağacak

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...