Türkiye’nin kredi iflas riski 7 ayın en yükseğinde

Türkiye'nin beş yıllık CDS'leri cuma günkü kapanışa göre 5 baz puan artışla marttan bu yana en yüksek seviye olan 466'ya çıktı. CDS'ler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın PPK'nın üç üyesini görevden alması sonrası 450 baz puana yükselmişti.

Türkiye’nin kredi iflas riski 7 ayın en yükseğinde

Türkiye’nin 5 yıllık kredi risk primleri (CDS) cuma günkü kapanışa göre 5 baz puan artışla marttan bu yana en yüksek seviye olan 466 baz puana çıktı.

Türkiye’nin dolar cinsi tahvilleri, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osman Kavala ile ilgili çağrı yapan 10 büyükelçinin ‘istenmeyen kişi’ ilan edilmesi talimatının ardından 1 sentten fazla düşüş kaydetti.

FARK BÜYÜYOR

Tradeweb verilerine göre, Türkiye’nin dolar cinsi tahvilleri ile güvenli liman olarak kabul edilen ABD Hazinesi’nin tahvilleri arasındaki getiri farkı 7 ayın en yüksek seviyesi olan 537 baz puana çıktı.

Risk primindeki artış, döviz kurlarındaki artışın yanı sıra Türkiye'nin dış borçlanma maliyetlerini de artırıyor.

MERKEZ’DEKİ OPERASYON SONRASI DA ARTMIŞTI

Öte yandan, CDS'ler, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'nun (PPK) üç üyesini görevden almasının ardından altı ayı aşkın süredeki zirvesine yükselmişti.

IHS Markit'in verilerine göre, Türkiye'nin 5 yıllık CDS'leri 14 Ekim’de, nisan başlarından bu yana en yüksek seviye olan 450 baz puana yükselmişti.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile görüştükten sonra faiz kararlarında oy hakkı bulunan TCMB başkan yardımcıları Semih Tümen, Uğur Küçük ile PPK üyesi Abdullah Yavaş'ı görevden almıştı. (REUTERS)

Merkez'deki operasyon sonrası kredi iflas riski arttı İlginizi Çekebilir Merkez'deki operasyon sonrası kredi iflas riski arttı Kredi iflas riski 6 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı İlginizi Çekebilir Kredi iflas riski 6 ayın en yüksek seviyesine yaklaştı Dolar / TL diplomatik gerilimin etkisiyle haftaya dalgalı başladı İlginizi Çekebilir Dolar / TL diplomatik gerilimin etkisiyle haftaya dalgalı başladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...