Boğaziçili öğrencilerden hocalarına destek

Boğaziçi Üniversitesi'nde AKP milletvekili aday adayı Melih Bulu'nun rektör olarak atanmasına tepkiler devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, Bulu’yu protesto ederken öğrenciler de alkışlayarak akademisyenlere destek oldu.

Boğaziçili öğrencilerden hocalarına destek

Daha önce AKP’den milletvekili adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne rektör olarak atanmasına tepkiler sürüyor. Cübbelerini giyen Boğaziçili akademisyenler, üniversitenin Güney Meydanı’nda sessiz bir protesto gerçekleştirdi. Akademisyenler daha sonra yaptıkları açıklama ile atamayı eleştirdi.

“1980'DEN SONRA İLK KEZ KURUM DIŞINDAN REKTÖR ATANDI”

Akademisyenler tarafından yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“1 Ocak 2021 gece yarısı, 1980'lerin askeri vesayet rejiminden sonra ilk kez üniversitemize hiçbir bilgi verilmeden, hiçbir biçimde danışılmadan kurum dışından bir rektör atanmıştır. Bu durum, 2016'dan bu yana ağırlaşarak sürmekte olan rektör seçimlerini ortadan kaldıran antidemokratik uygulamaların bir devamıdır. Üniversitemizin akademik özerkliğini, bilimsel özgürlüğünü ve demokratik değerlerini açıkça ihlal eden bu uygulamayı kabul etmiyoruz. Üniversite Senatomuzun 2012 yılında kabul ettiği ilkelerden vazgeçmiyoruz.”

Atanan rektöre karşı bir süredir eylem yapan öğrenciler de alkışlayarak akademisyenlere destek oldu.

“KAYYUM OLARAK ATANAN MELİH BULU VE TÜM REKTÖRLER ACİLEN İSTİFA ETSİN”

“Kayyumların istifasıyla demokratik taleplerimiz tamamlanmış olmayacak” ifadelerinin kullanıldığı açıklama şöyle devam etti:

“Üniversiteler özgürleşene dek, demokratik rektör seçimleri uygulamaya konana dek tüm öğrencilerle dayanışmamız alanlarda ve kampüslerde devam edecek. Gözaltılar derhal serbest bırakılsın. Kayyum olarak atanan Melih Bulu ve tüm rektörler acilen istifa etsin. Tüm üniversitelerde rektörlük için, üniversite bileşenlerini rızası gözetilerek demokratik seçimler düzenlensin.”

ÖĞRENCİLER TEMSİLİ SEÇİM SANDIĞI GETİRDİ

Öğrenciler, açıklama yaptıkları meydana, üzerinde “Boğaziçi Sandığı” yazılı temsili bir seçim sandığı getirdi. Üniversitelerde bütün bileşenlerin katılımıyla yapılacak olan rektörlük seçimleri talep eden öğrenciler, meydana getirdikleri sandıkta, üniversite bileşenlerini temsili oy kullanmaya davet etti.

ÜNİVERSİTE BİLEŞENLERİ TEMSİLİ OYLAMA GERÇEKLEŞTİRİYOR

“Boğaziçi Üniversitesi rektörü demokratik bir seçimle belirlenmelidir” yazan oy pusulasında “Evet” ve “Hayır” yazılı iki seçenek yer aldı.

Açıklamada, “'Üniversitemizde demokratik bir seçim istiyor muyuz?' Bunu oyluyoruz. Herkes sıraya girerek, sandıkta, üniversite bileşeni olduğunu ifade ederek oy kullanabilir” denildi.

Öğrencilerin sıraya girerek başlattığı temsili oylama hala devam ediyor. Öğrenciler bir yandan da ellerindeki kağıt ve kartonlarla pankart hazırlıyor.

 

Boğaziçi protestosundan 21 öğrenci daha adliyeye sevk edildi İlginizi Çekebilir Boğaziçi protestosundan 21 öğrenci daha adliyeye sevk edildi

 

CHP'li İnce'den Boğaziçi açıklaması: İçlerindeki provokatörlere dikkat etsinler İlginizi Çekebilir CHP'li İnce'den Boğaziçi açıklaması: İçlerindeki provokatörlere dikkat etsinler

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...