Sözcü Plus Giriş

CHP’li vekilin iki gün önce balık tuttuğu dere yok oldu

Rize'nin İkizdere ilçesindeki İşkencedere Vadisi'ne yapılacak olan taş ocağına karşı çıkan köylülere destek vermek amacıyla bölgeye giden CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, iki gün önce balık tuttuğu derenin iş makineleri tarafından yok edildiğini söyledi.

İsmail AKDUMAN
Güncellenme: 09:03, 03/05/2021

Rize’nin İşkencedere Vadisi’nde taş ocağına karşı amansız bir mücadeleye giren bölge halkına destek veren CHP Milletvekili Mustafa Adıgüzel, vadiye giderek köylüleri ziyaret etti.

Taş ocağı için yol çalışması yapan iş makinelerinin verdiği tahribatı yerinde gören Adıgüzel, vadide ki doğal yaşama dikkat çekmek için derede alabalık tuttu. Daha sonra da balığı suya saldı. Adıgüzel sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, balık tuttuğu derenin şirket tarafından yok edildiğini söyledi.

DERE TAŞLARLA DOLDU

İki gün sonra derenin yok edilmesine tepki gösteren Adıgüzel, “Sokağa çıkma yasak. Ağaç kesmek, hayvan öldürmek serbest. Sizin hayata saygınız yok. İnsana saygınız yok. Yaşayan her şeye düşmansınız. İki gün önce berrak suları ve kırmızı benekli alabalıkları ile bu güzelim dereyi taş ile doldurdular. Kuşların yuvalarını bozdular. İki gün önce doğa nöbetimizde kırmızı benekli alabalık varlığını göstermek için bir tane tutup geri saldığımız bu dereyi iş makineleri ile taşla doldurdular. Balıkların yuvalarını yıktılar, yollarını kapattılar. Allah da sizi bildiği gibi yapsın” dedi.

ÖNCE SUYU KİRLENDİ

Taş ocağına karşı başlatılan mücadelenin ilk günlerinde köylülerden Yakup Okumuşoğlu, çalışmalar sırasında derenin ve canlıların zarar göreceğini ileri sürerek derenin suyunun kirlendiğini vurgulamıştı.

Okumuşoğlu, sosyal medya hesabından önce “Bir saat sonra bu güzelliği göremeyeceksiniz. Para kağıttır. Bu su hayattır” diye yazdı. Bir gün sonrada bulanık akan dereyi paylaşarak, “Daha dün paylaştım. Yok edilecek dedim. Orman, ağaç, dere, yaşam ne varsa ölüyor” ifadelerini kullanmıştı.

İlginizi Çekebilirİşkencedere'de mücadele sürüyor: Tanal iş makinesinin üzerine çıktıİşkencedere'de mücadele sürüyor: Tanal iş makinesinin üzerine çıktıİlginizi Çekebilirİşkencedere'den yükselen çığlık: Lütfen sesimizi duyun, şu Ramazan günü! Ormanlarımızı katlediyorlar!İşkencedere'den yükselen çığlık: Lütfen sesimizi duyun, şu Ramazan günü! Ormanlarımızı katlediyorlar!İlginizi Çekebilirİşkencedere köylüleri AKP'lilere tepki gösterdi: Kendi toprağımızda dayak yiyoruzİşkencedere köylüleri AKP'lilere tepki gösterdi: Kendi toprağımızda dayak yiyoruz
Yayınlanma Tarihi:08:54,