Erdoğan: Şiir yazmıyorum, eşimle şiir gibi bir yaşamımız var

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kahramanmaraş Yedi Güzel Adam Müzesi’nde gençlerle buluştu. Erdoğan, bir gencin "Eşinize şiir yazdınız mı ya da okudunuz mu? Eşiniz Emine Erdoğan hanımefendiye şiir yazdınız mı ya da şiir okudunuz mu kendisine?" sorusuna "Maalesef şiir yazmıyorum. Eşimle şiir gibi yaşamımız var" yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın dün Kahramanmaraş ziyareti sonrasında katıldığı Yedi Güzel Adam Müzesi’ndeki ‘Gençlerle Şiir Gecesi’ programının görüntüleri paylaşıldı.

“TESADÜFEN ARKA ARKAYA GELEN KELİMELERDEN ŞİİR OLMAZ”

Şiirle ilgili düşüncelerini paylaşan Erdoğan, şunları söyledi:

* Şiirin kelime anlamı, bir şeyi inceliklerini kavrayarak bilmek, sezerek vakıf olmak, ahenkli bir şekilde ifade etmektir. Tesadüfen arka arkaya gelen veya getirilen kelimelerden şiir olmaz.

* Kalbinizi, yüreğinizi, ruhunuzu ortaya koyacaksınız, emek vereceksiniz ki ortaya şiir çıksın. Dünyanın en kadim edebi ürünü kabul edilen şiir, henüz yazı yokken bile var olan, dilden dile aktarılarak günümüze kadar ulaşan örnekleri bulunan bir türdür.

* Pek çok dilin ve kültürün, binlerce yıllık serüveninin ipuçları şiirlerde aranır ve bulunur. Türk edebiyatının da en eski eserleri arasında şiirler önemli yer tutar. Türkçe’nin, Arapça’nın ve Farsça’nın tüm zenginliklerini bünyesinde barındıran Divan Edebiyatı gibi hazine değerinde bir mirasa sahip olduğumuzu unutmayalım.

Aynı şekilde halk edebiyatının da kendi mecrasında asırlar boyunca sürekli zenginleşerek kuşaktan kuşağa aktarıldığını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

* Maraş’ın, edebiyatın ve bilhassa şiirin en münbit kaynaklarından biri olması, şehrin ve insanlarının sahip bulunduğu güçlü arka planı da gösterir.

* Esasen bizim de ilk gençlik yıllarımızdan itibaren hayatımız hep edebiyatın ve tabii olarak şiirin içinde geçmiştir.

* Şiiri yazmak kadar okumanın da bir sanat olduğuna inanıyorum. Siyaset hayatımızda hitabetimizin gelişmesinde şiire olan alakamızın büyük katkısı vardır.

GENÇLERE DİJİTAL DÜNYA YERİNE EDEBİYAT ÖNERDİ

Gençlerin, internetin, bilgisayarın, akıllı telefonların, tüm dünyayı kolayca önlerine açtığı bir çağda yaşadığına vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

* Ancak bilgi ne kadar çok, eğlence ne kadar sınırsız, dijital oyunlar ne kadar cazip olursa olsun, edebiyatın ve bilhassa şiirin yerini dolduramayacağını düşünüyorum. Davamızı yüreklere nakşetmenin en etkili yolu bana göre hala şiirdir.

* Sevgimizi kalpten kalbe aktarmanın en çarpıcı aracı hala şiirdir. Duygularımızı ete, kemiğe büründürmenin en kestirme yöntemi hala şiirdir. Ruhumuzu dinlendirmenin de harekete geçirmenin de teskin etmenin de en kısa yolu hala şiirdir.

* Bunun için sizlere diyorum ki şiir okuyun, şiir yazın, şiir dinleyin, yani şiir gibi konuşun, şiir gibi yaşayın. Türkiye’nin gençlerini, küresel projelerin dolgu malzemesi yapmak isteyenlere karşı en güçlü direnişi vereceğimiz alanlardan biri de şiirdir.

“HER ŞAİRİ MUTLAKA OKUYUN”

Gençlere, ‘şu şairi veya bu şairi okuyun’ demeyeceğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sizlere, her şairi mutlaka okuyun ama sizin ruhunuzu insana ve dünyaya dair hissiyatınızı kuşatan şairlerin şiirlerini kalbinizin en güzel köşesinde muhafaza edin diyorum” dedi.

ERDOĞAN ŞİİR OKUDU

Öğrencilik yıllarında liseler arası şiir okuma yarışmasında rahmetli edebiyat hocası Prof. Dr. Osman Öztürk’ün kendisine bu şiiri okumasını tavsiye ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şiirin Asımın Nesli içinden bir bölüm olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra şu dizeleri okudu:

* Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem/Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem/Biri ecdadıma saldırdı mı, hatta boğarım!/Boğamasam da hiç olmazsa yanımdan kovarım.

* Üç buçuk soysuzun ardından zağarlık yapamam/Hele hak namına haksızlığa ölsem tapamam/Doğduğumdan beridir, aşığım istiklale/Bana hiç tasmalık etmiş değil altın lale.

* Yumuşak başlı isem, kim dedi uysal koyunum/Kesilir belki, fakat çekmeye gelmez boynum/Kanayan bir yara gördüm mü yanar ta ciğerim/Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim!/Adam aldırmada geç git, diyemem aldırırım/Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!/Zalimin hasmıyım amma severim mazlumu/İrticanın sizin lehçenizde anlamı bu mu?

“YARIŞMADA BİRİNCİ OLDUM”

Kadıköy Meslek Lisesi’nde yapılan yarışmada, bu şiirle birinci olduğunu bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

* Ama şiire başlarken o zamanlar ‘kaynana zırıltısı’ diye böyle çevrilen gençlerin özellikle eğlendiği bir zırıltı vardı. Tabii öğrencilerin elinde de bu var, bana şiiri okutmamak için ellerinden geleni yaptılar.

* Baktım ki bırakmayacaklar, jüri de güçlü bir jüri, Allah rahmet eylesin Prof. Dr. Kadri Timurtaş, Prof. Dr. Nevzat Yalçıntaş, bir de Türkiye Teknik Ressamlar Cemiyetinin Başkanı. Üç kişiden oluşuyor, bunlar bırakmayınca kablolu mikrofon, mikrofonu yere bıraktım şiiri okumaya başladım, mikrofonsuz.

* Bu defa şiiri bitirdim aynı salon tam tersine döndü bir alkış tufanı ve o alkış tufanı ile birlikte tabii jüri açıklamayı yaptıktan sonra benim birinciliğimi orada ilan etti.

* Bütün mesele tabii yaşamak, yaşayarak okumak ve ondan sonra da tabii dinletmek. Hamdolsun yazmadım ama okudum.

DUYGUSAL ANLAR YAŞANDI

Programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından seslendirilen Erdem Beyazıt’ın ‘Sana, Bana, Vatanıma ve Ülkemin İnsanlarına Dair’ şiiri de dinletildi. Şiir okunurken Erdoğan’ın duygusal anlar yaşadığı gözlendi.

Bu şiiri cezaevine girerken okuduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “9 şiir vardı o kasetimde ve Allah selamet versin İbrahim Bey o zaman rekor üstüne rekor kırıyordu, benim kaset o zaman 1,5 milyon satmıştı. Biz de o zaman demiştik, buradan elde edilecek gelir malum yerlere verilsin. 1,5 milyon sattı. Bu rekordu. Sağ olsun İbrahim Sadri bana kasetin doldurulmasında, stüdyoda menajerliği o yapmıştı. O da biliyorsunuz şiir okumada bayağı mahirdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘adını andık diye havaya girme’ demesi ise gülüşmelere neden oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kasetteki 9 şiiri İbrahim Sadri ile seçtiklerini de söyledi.

“EŞİMLE ŞİİR GİBİ BİR YAŞAMIMIZ VAR”

Bir gencin “Şiir yazıyor musunuz? Eşiniz Emine Erdoğan hanımefendiye şiir yazdınız mı ya da okudunuz mu?” sorusu üzerine Erdoğan, “Çok zor soru sordun. Maalesef şiir yazmıyorum ama şiir okuyorum, okumaya devam ediyorum. Eşimle ise şiir gibi bir yaşamımız var” yanıtını verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, daha sonra oğlu Bilal Erdoğan'a ismiyle seslenerek, “Oğlum da burada. Herhalde aktarıyor annesine” dedi.

YANGIN BÖLGESİNE OTEL SORUSU

“Her yangından sonra yangın olan bölgelerde otel yapılacağı veya buraların imara açılacağı yönünde iddialara rastlıyoruz. Bu konuda bilgi verir misiniz?” sorusunu da yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

* Benim ‘terör yalanı’ veya ‘yalan terörü’ diye ifade ettiğim, bu yalan terörüyle büyümeye çalışıyor. Kültür ve Turizm Bakanım kaç kez açıkladı, ben sürekli açıkladım.

* Bundan böyle kesinlikle Kültür ve Turizm Bakanım, Çevre ve Şehircilik Bakanım, biz ‘nerede böyle bir şey bulursak kesinlikle yıkarız’ dedik. Zaten yıkımına da başladık.

* Asla müsaade etmeyeceğiz, etmeyiz. Bunu da defaatle söyledik. Fakat tabii bu Bay Kemal, işi gücü yalan. Dürüstlük, doğru konuşmak yok. Şöyle bir de dikili bir taşınız var mı, dikili bir ağacınız var mı? Yok.

Kılıçdaroğlu'ndan sert yanıt: Yemin olsun Erdoğan, her kuruşunu birlikte ödeyeceksiniz geriye İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu'ndan sert yanıt: Yemin olsun Erdoğan, her kuruşunu birlikte ödeyeceksiniz geriye