Sözcü Plus Giriş

Hafta sonu restoranlar ve kafeler açık mı, saat kaça kadar açık?

Lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı gibi yeme-içme yerleri cumartesi ve pazar günleri sadece paket servisi yapıyor. Lokanta ve kafeler, diğer günler ise renk ayrımı olmaksızın %50 kapasite şekilde Ramazan ayına kadar açık olacak.

Güncellenme: 09:29, 03/04/2021
Hafta sonu restoranlar ve kafeler açık mı, saat kaça kadar açık?

Corona virüs önlemleri kapsamında başta sosyal mesafe olmak üzere gereken tedbirlere uyulmama ihtimali nedeniyle lokanta ve kafeler geçtiğimiz aylarda kapatılmış, normalleşme adımları kapsamında ülkenin büyük bölümünde lokanta ve kafeler yeniden iş yerlerinde müşteri kabul etmeye başlamıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında dün düzenlenen kabine toplantısında alınan kararlar doğrultusunda 81 ile corona virüsü genelgesi gönderildi.

KAFE VE LOKANTALAR AÇIK MI?

* Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile dernek lokali, kıraathane, çay bahçesi gibi işyerleri; Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşullarına (masalar ve koltuklar arası) göre açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 kapasite sınırlaması ile mekanda bulunabilecek masa-koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilerek ve HES kodu sorgulaması yapılarak, 07.00-19.00 saatleri arasında müşteri kabul edebileceklerdir.

* Ancak bu işyerlerinde aynı masada; düşük ve orta risk grubunda bulunan illerdeki iş yerlerinde en fazla 4 kişinin, yüksek ve çok yüksek risk grubunda bulunan illerdeki iş yerlerinde en fazla 2 kişinin aynı zamanda oturmasına izin verilecek.

* Tüm risk gruplarında yeme-içme yerleri 19:00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel-al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde, tam gün sokağa çıkma kısıtlaması uygulanan Cumartesi ve Pazar günleri ise 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet verebilecek.

* Lokanta/restoran, pastane ve tatlıcı tarzı işyerleri Cumartesi ve/ veya Pazar günü 10.00-20.00 saatleri arasında paket servis faaliyetlerine devam edebilecek.

KAFE VE LOKANTALAR KAPATILACAK MI?

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ramazan ayında hep birlikte biraz fedakarlık yapacağız” diyerek alınan tedbir kararlarını duyurdu.

* Sadece Ramazan ayı boyunca Türkiye genelinde lokanta ve kafe gibi işletmeler hizmetlerini paket servisle sınırlandıracak.

* Yine Ramazan ayı boyunca ülke genelinde toplu iftar ve sahur gibi etkinlikler gerçekleştirilemeyecektir. Bu uygulamadan etkilenecek lokanta ve kafe gibi işletmecilere mevcut desteklere ilave olarak bazı katkılar sağlayacağız.

* Nisan ve mayıs aylarında normalleşme ve ücretsiz izin uygulaması kapsamında sigorta primi desteğinden yararlanamayan lokanta ve kafe çalışanlarımızın da prim yüklerini üstlenecek, ayrıca bunlara kişi başı 1500 TL nakdi ödeme yapacağız.

İlginizi Çekebilir'AKP'nin lebalep kongreleri bitti fatura yine esnafa çıktı''AKP'nin lebalep kongreleri bitti fatura yine esnafa çıktı'

 

İlginizi ÇekebilirDüğün salonu sahiplerinden eylem Düğün salonu sahiplerinden eylem