TRT’nin İzmir Marşı’nı kestiği iddiası

Türkiye A Milli Kadın Voleybol Takımı Avrupa Voleybol Şampiyonasında Polonya’yı 3-0 yenerek adını yarı finale yazdırdı. Maçın ardından A Milli Kadın Voleybol Takımı oyuncularının İzmir Marşı söyledikleri anların TRT tarafından kestiği iddia edildi. Ancak TRT konuya ilişkin bir açıklama yaptı. TRT açıklamasında; 'Bulgaristan'daki yayın kuruluşundan verilen görüntüler TRT'ye iletilmiş ve herhangi bir kesintiye uğramadan TRT ekranlarına yansıtılmıştır" denildi.

A Milli Kadın Voleybol Takımı’mızın Avrupa Voleybol Şampiyonası çeyrek finalinde Polonya'yı 3-0 yenmesi tüm Türkiye’yi sevince boğdu. Millilerimiz galibiyeti İzmir Marşı eşliğinde kutladı. Stadyumdaki taraftarların ve sporcuların marş eşliğindeki sevinç gösterileri ise TRT tarafından yayına verilmediği iddia edildi.

TRT Genel Müdürü Zahid Sobacı, tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine konuya ilişkin sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yaptı. Sobacı, şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye-Polonya maçı Bulgaristan’da oynandığı için bu maçın resmi yayıncısı olarak Bulgaristan’daki yayın kuruluşundan verilen görüntüler TRT’ye iletilmiş ve herhangi bir kesintiye uğramadan TRT ekranlarına yansıtılmıştır. Kadınlar Avrupa Voleybol Şampiyonası’nın yayın formatı gereği her maç sonrası olduğu gibi Türkiye-Polonya maçı sonrasında da yayıncı kuruluş ekrana maça ilişkin detaylı grafikleri yansıtmıştır. Grafiklerin ekrana getirilmesi sırasında İzmir Marşı da alt ses olarak ekrana yansımıştır.”

Açıklamada, İzmir Marşı eşliğinde yapılan kutlamanın TRT ekibinin veya federasyon görevlilerinin cep telefonu kayıtlarında olup olmadığı, var ise bunun sıcağı sıcağına neden banttan yayınlanmadığına ilişkin ayrıntı yer almadı.