Metropoll’ün ‘Erdoğan’a görev onayı’ anketinde dikkat çeken düşüş

Metropoll Araştırma, "Türkiye'nin Nabzı Ağustos 2021" anketinin sonuçlarına göre "Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?" sorusuna "onaylıyorum" cevabını verenlerin oranı bir önceki aya göre yüzde 21'lik bir düşüşle yüzde 38 oldu. Bu oran şimdiye kadarki en düşük ikinci onay değeri olarak kayıtlara geçti.

Metropoll’ün ‘Erdoğan’a görev onayı’ anketinde dikkat çeken düşüş

Türkiye genelinde 28 ilde tabakalı örneklendirme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 19-23 Ağustos tarihleri arasında toplam bin 717 kişi ile yapılan “Türkiye’nin Nabzı Ağustos 2021” anketinin sonuçları açıklandı.

YÜZDE 10’LUK DÜŞÜŞ

Ankette katılımcılara yöneltilen “Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı görevini yapış tarzını onaylıyor musunuz?” sorusuna ‘evet onaylıyorum’ cevabını verenlerin oranı geçen Temmuz ayında yüzde 48.1 iken Ağustos ayında 21’lik bir düşüşle yüzde 38 oldu. “Hayır onaylamıyorum” cevabını verenlerin oranı ise geçen ay yüzde 47 iken, Ağustos ayında ise yüzde 51,5 oldu.

Aynı sorunun, 24 Haziran 2018 milletvekili seçiminde oy verilen partiye göre dağılım oranları ise şu şekilde:

AKP: “Evet onaylıyorum” yüzde 76.3, “Hayır onaylamıyorum” yüzde 16.6

CHP: “Evet onaylıyorum” yüzde 6, “Hayır onaylamıyorum” yüzde 90,5

İYİ Parti: “Evet onaylıyorum” yüzde 5,6, “Hayır onaylamıyorum” yüzde 91,6

HDP: “Evet onaylıyorum” 5,2, “Hayır onaylamıyorum” yüzde 88,3

MHP: “Evet onaylıyorum” yüzde 54,5, “Hayır onaylamıyorum” yüzde 44,6

SP: “Evet onaylıyorum” yüzde 37,9, “Hayır onaylamıyorum” yüzde 62,1

EN DÜŞÜK İKİNCİ ORAN

Bu oran şimdiye kadarki en düşük ikinci onay değeri olarak kayıtlara geçti. İlki ise yüzde 37.5 oranla 7 Haziran’da 2015'te yapılan milletvekilliği seçimi oldu.

MetroPOLL Araştırma’nın Kurucusu Özer Sencar’ın paylaştığı anket sonucunu sosyal medya hesabından alıntılayan Gazeteci Hilmi Hacaloğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a onay verenlerin oranı ilk kez geçen ay yüzde 40’ın altına düşmüş. Nedeni arkası kesilmeyen yangınlarla mücadelede yetersizlik mi? Yoksa sellerin ortaya koyduğu yıkım mı? Belki de cep yakan pazarlar ya da her şeyin ateş pahası olmasıdır. Kim bilir!.” ifadelerini kullandı.

“ORMAN YANGINLARI ETKİLEDİ”

Özer Sencar ise Hacaloğlu’na yanıt vererek “Kümülatif etki. Yangın, sel ve Afgan göçmenlerin diğerleri ile birlikte etkisi. Bardağı hangisi taşırdı derseniz, kanımca yangınlar. Hükümet hazırlıksız yakalandı ve söndürmede tam başarısızlık yaşandı.” dedi.

Son seçim anketinde AKP'ye büyük şok! Seçmenlerin yüzde 30'u... İlginizi Çekebilir Son seçim anketinde AKP'ye büyük şok! Seçmenlerin yüzde 30'u... Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli'yi zora sokacak anket İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Devlet Bahçeli'yi zora sokacak anket Seçim anketinde çarpıcı sonuç: Cumhur İttifakı'nda büyük düşüş İlginizi Çekebilir Seçim anketinde çarpıcı sonuç: Cumhur İttifakı'nda büyük düşüş