Yeni vaka sayısında büyük artış! Bakan Koca: Aşı hiçbirimizi kahraman yapmaz

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın açıkladığı güncel corona virüsü verilerine göre, 228 kişi hayatını kaybetti. Yeni vaka sayısında ise düne göre büyük artış yaşandı. Bakan Koca da vatandaşlara kritik uyarılarda bulundu.

Yeni vaka sayısında büyük artış! Bakan Koca: Aşı hiçbirimizi kahraman yapmaz

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'nin günlük COVID-19 tablosunu açıkladı. 5 Ekim Salı gününün verilerine göre, 355 bin 564 test yapıldı.

YENİ VAKA SAYISI 30 BİNE DAYANDI

Güncel verilere göre, 29 bin 802 yeni vaka tespit edilirken, 228 kişi hayatını kaybetti. Öte yandan, bugün, 32 bin 269 kişi de sağlığına kavuştu.

BAKAN KOCA’DAN KRİTİK UYARILAR

Güncel verileri paylaşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca vatandaşları uyardı. Koca, şunları belirtti:

* Aşı hiçbirimizi Koronavirüse karşı kahraman yapmaz. Aşı olan da maske takmalı, sosyal mesafe kuralına mümkün mertebe uymalıdır. Virüs, hasta etmese bile, herkese bulaşma ve yayılma potansiyeline sahiptir. Toplum bağışıklığı sağlanana kadar kurallara uymalıyız.

* Yarın, ister dışarıda ister kapalı mekanda yolunuz kalabalık bir yere düşerse çevrenize bakın. Kaçımız maskemizi takmış, kaçımız takmamışız? Sosyal mesafe kuralına uyum çabası var mı? Henüz toplum bağışıklığı aşamasında değiliz. Aşılarımızı olmalı ve kurallara uymalıyız.

AŞILAMADA SON DURUM

18 yaş ve üzeri nüfusun aşılanması verilerinde 1’inci doz Türkiye ortalaması yüzde 87.34, 2’nci doz ortalaması yüzde 73.23 olarak ölçüldü. Ayrıca, 1’inci dozda 54 milyon 214 bin 776, 2’nci dozda 45 milyon 454 bin 130 ve 3’üncü dozda 10 milyon 586 bin 681, toplamda ise 111 milyon 78 bin 323 aşı uygulandı.

En az 2 doz aşı olmuş kişi oranının en yüksek olduğu iller; Kırklareli, Muğla, Ordu, Amasya, Eskişehir, Çanakkale, Edirne, Osmaniye, Balıkesir ve Burdur, en az olduğu iller ise Şanlıurfa, Batman, Diyarbakır, Muş, Mardin, Bitlis, Siirt, Bingöl, Ağrı ve Bayburt oldu.

4 İLİN RENGİ DEĞİŞTİ

Bakanlığın açıklamasına göre, 4 ilin aşı haritasındaki rengi değişti. Bakan Koca, bu konuyla ilgili yaptığı açıklamada şöyle dedi:

* Covid-19'a karşı ikinci doz aşı oranı ISPARTA'DA da %75'i geçti. Böylece MAVİ il sayımız 23'e ulaştı. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında yarışalım!

* Covid-19'a karşı ikinci doz aşı oranı KONYA ve KARS'TA bugün %65'i geçti. Bu iki ilimizin haritadaki rengi artık SARI. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında %75'i aşmak üzere yarışalım!

* Covid-19'a karşı ikinci doz aşı oranı BİNGÖL'DE bugün %55'i geçti. Bingöl'ün haritadaki rengi artık TURUNCU. Hepimizin lehine sonuçlar için ikinci doz aşı oranında %75'i aşmak üzere yarışalım!

DÜN 248 KİŞİ HAYATINI KAYBETMİŞTİ

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 4 Ekim Pazartesi gününe ait verilere göre, 28 bin 810 vaka tespit edilirken 248 kişi hayatını kaybetmişti. Dün, 352 bin 214 test yapılmış ve 33 bin 152 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Corona virüsü atlatanların kanlarında bulundu! Uzun Covid-19 vakalarının sebebi olabilir İlginizi Çekebilir Corona virüsü atlatanların kanlarında bulundu! Uzun Covid-19 vakalarının sebebi olabilir
Afrika Bilim Corona Güney Afrika Pazartesi Sağlık Sağlık Bakanı Sağlık Bakanlığı salı Türkiye