Sel bölgesine yeni ‘aşırı yağış’ uyarısı

Ağustos başında şiddetli yağışın sele dönüştüğü, hatalı yapılaşma ve tomruk depolarının etkisiyle 82 vatandaşın can verdiği, çok sayıda vatandaşın da kaybolduğu Batı Karadeniz için yeni bir "kuvvetli yağış" uyarısı yapıldı. Ayrıca Doğu Karadeniz'de bu gece saatleri için de aşırı yağış uyarısı geldi.

Sel bölgesine yeni ‘aşırı yağış’ uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarısına göre “kuvvetli yağış”ın bu gece yarısı 03:00 sıralarında başlaması ve Cuma akşam saatlerine kadar aralıklarla, Düzce, Zonguldak, Bartın, Kastamonu’nun kıyı kesimleri, Samsun’un doğusu ve Ordu’da etkili olması bekleniyor.

Bazı bölgelerde metrekareye düşecek yağış miktarının 75 kilogramı bulabileceğini belirten uzmanlar, sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yerel kuvvetli rüzgar ve fırtına ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmasını istediler.

Ağustos başındaki sel felaketi en çok Kastamonu’nun Bozkurt ve Sinop’un Ayancık ilçelerini vurmuş, özellikle Bozkurt ilçesi kent merkezinde mahsur kalan çok sayıda vatandaş saatlerce havadan kurtarılmayı beklemişti. Bölgede, enkaz temizleme ve selin yarattığı olumsuzlukları giderme çalışmaları devam ediyor.

DOĞU KARADENİZ İÇİN AŞIRI YAĞIŞ ALARMI GELDİ

Uyarıya göre yağış bu gece yarısı 03:00 sıralarında başlayıp, Cuma günü akşam saatlerine kadar aralıklarla etkili olacak. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son uyarısı şöyle:

“Doğu Karadeniz'de 02.09.2021 Perşembe ve 03.09.2021 Cuma günleri beklenen gök gürültülü sağanak yağışların bölge genelinde kuvvetli, Giresun ve Trabzon çevrelerinde çok kuvvetli yer yer şiddetli (51-100 Kg/m2), Trabzon'un doğusu ve Rize çevreleri ile Artvin'in kıyı kesimlerinde şiddetli ve aşırı (100 Kg/m2 üzeri) olacağı tahmin ediliyor. Sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yerel kuvvetli rüzgar ve fırtına, heyelan ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır”

Hava sıcaklığı hissedilir derecede düşecek İlginizi Çekebilir Hava sıcaklığı hissedilir derecede düşecek