Sel bölgesinden kahreden haberler geliyor! Ölü sayısı arttı

Sel bölgesinden kahreden haberler gelmeye devam ediyor. AFAD'dan yapılan son açıklamaya göre; sel nedeniyle 3 ilde toplam can kaybı sayısı 58'ye yükseldi. Selde şimdiye kadar Kastamonu’da 48, Sinop’ta 9 ve Bartın’da da 1 kişi hayatını kaybetti.

Sel bölgesinden kahreden haberler geliyor! Ölü sayısı arttı

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde sel ve su baskınları meydana geldi.

Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilendi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Bartın, Kastamonu ve Sinop'ta meydana gelen sel felaketlerinde son durumu paylaştı. AFAD’ın paylaştığı bilgiler şu şekilde:

“CAN KAYBI 58’E YÜKSELDİ”

*Yaşanan sel nedeniyle Kastamonu’da 48, Sinop’ta 9, Bartın’da 1 vatandaşımız hayatını kaybetmiştir. 8 vatandaşımızın tedavilerine hastanelerde devam edilmektedir. Bartın'da yürütülen arama kurtarma çalışmaları neticesinde kaybolan 1 vatandaşımızın cansız bedenine ulaşılmıştır.

*Afetten etkilenen il ve ilçelerde kurulan afet koordinasyon merkezleri ile bölgedeki müdahale çalışmalarının eşgüdüm halinde yürütülmesi sağlanmaktadır.

*Türkiye Afet Müdahale Planı’na göre, afetten etkilenen bölgelerdeki çalışmaların kesintisiz olarak yürütülmesi amacıyla, AFAD Başkanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Merkezi faaliyete geçirilmiş; tüm çalışma grupları, üst düzey yönetici ve temsilcilerinin katılımıyla 7 gün 24 saat çalışma esasına göre çalışmaya başlamıştır.

SOYLU: KAYIP İHBARI SAYISI TOPLAM 77 KİŞİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Kastamonu Bozkurt’ta yaşanan sel felaketinin ardından incelemeler sonrası açıklamalar yaptı. Bakan Soylu, “Hayatını kaybeden 58 vatandaşımızın 15’inin kimliği henüz belli değil. Kayıp ihbar sayısı Bozkurt’ta 62, 15 tane de Sinop’taki, toplam 77” dedi.

‘BENİM BUGÜNE KADAR GÖRDÜĞÜM EN AĞIR TABLO’

Bakan Soylu, yaşanan sel felaketindeki tablonun Giresun Dereli’de yaşanan tabloya göre 5 kat fazla olduğunu belirterek “Yaşadığımız sel benim bugüne kadar gördüğüm en ağır tablodur. Yine ifade ederek söyleyeyim sadece Bozkurt’taki tablo 5 Dereli’nin üstündedir. Yani burada ağır bir tablo var. Esnaf açısından ağır bir tablo var, kayıplarımız açısından ağır bir tablo var, altyapı açısından ağır bir tablo var ve etkilediği insan sayısı açısından da ağır bir tablo var.” dedi.

’47 MİLYON TL YARDIM TOPLANDI’

Bakan Soylu, vatandaşlar tarafından AFAD’a gönderilen yardım miktarının 47 milyon 600 bin TL olduğunu belirterek “Şu ana kadar miktarını söylemek isterim. 47 milyon 600 bin TL yardım yapıldı vatandaşlarımızdan. 60 milyon TL’de şu an da taahhüt var.” dedi.

Evini tahliye eden vatandaşlara da 3 bin TL yardım yapılacağını aktaran Soylu, “Evinde hasar olsun olmasın evini tahliye eden vatandaşlara 3 bin TL vereceğiz. Çünkü nasıl çıktığı belli değil. Her evini tahliye eden vatandaşa herhangi bir tespit yapmaksızın bu yardımı yapacağız. Evinde hasar olan vatandaşlara da 50 bin TL’ye kadar gıda yardımı ve eşya yardımı vereceğiz. Yine onun da ilk birimini herhangi bir tespit yapmaksızın 10 bin TL ile yarın başlayacağız. Bütün vatandaşlarımızın mağduriyetlerini en yüksek noktadan gidermek için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

‘KÖY YOLLARINI YÜZDE 90’INI BİTİRMİŞ OLURUZ’

Soylu, köy yollarının da yüzde 90’ının yarın akşamdan itibaren biteceğini aktararak “Yarın akşam itibariyle yolların yüzde 90’ını bitirmiş oluruz. Buraya 7 vali arkadaşımızı çektik. Onlara bir şey söyledik. ‘Bütün il özel idarenizle birlikte gelin bize yollarımızı teslim edin’ Onlar da gece gündüz çalışıyorlar” açıklamasında bulundu.

‘SORUŞTURMA BAŞLATILDI’

İçişleri Bakanı Soylu, selden dolayı yıkılan binalarla ilgili İnebolu Başsavcılığının soruşturma başlattığını belirterek “Aynı zamanda Mülkiye Teftiş Kurulu Başkanlığımız da idari açıdan eksik olup olmadığına yönelik idari soruşturma başlattı” açıklamasını yaptı.

ÖNÜMÜZDEKİ 5 GÜNDE YAĞIŞ DURUMU AÇIKLANDI

*Önümüzdeki 5 günlük periyotta Bartın, Sinop ve Kastamonu'da (15.08.2021-19.08.2021) yağışların etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

*Yarın (15.08.2021 Pazar) ve önümüzdeki hafta Perşembe (19.08.2021) günleri kıyı kesimlerde hafif sağanak yağış geçişleri beklenmektedir. Diğer günler havanın genellikle parçalı bulutlu olacağı tahmin edilmektedir.”

 

MSB, SEL BÖLGESİNE KÖPRÜ ARACI GÖNDERDİ

Milli Savunma Bakanlığı’nın (MSB) Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Sel felaketinin yaşandığı Sinop ve Kastamonu’da yıkılan köprülerin yerine kullanılması ve geçişlerin sağlanabilmesi için, 2 yatay kaydırmalı köprü tankı ile 3 sabit köprü aracı gönderildi.” denildi.

BAKAN ÇAVUŞOĞLU’NA TAZİYE TELEFONLARI

Kuveyt Dışişleri Bakanı ve Kabine İşlerinden Sorumlu Devlet Bakanı Şeyh Ahmed Nasır El-Muhammed El-Sabah ile Ürdün Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ayman Safadi, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nu arayarak, Karadeniz’de meydana gelen sel felaketleri nedeniyle taziye dileklerini ilettiği öğrenildi.

ARAMA KURTARMA ÇALIŞMALARI

Bartın İli Ulus Akörensöküler Köyü'nde kaybolan bir vatandaşımızı arama çalışmaları AFAD, İtfaiye, UMKE ve Jandarma ekipleri ile sürdürülmektedir. Sinop Ayancık ve Kastamonu Bozkurt İlçeleri'nde arama ve kurtarma ekipleri tarafından çalışmalar aralıksız devam ettirilmektedir.

Bölgede yürütülen çalışmalarda AFAD, Genelkurmay Başkanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Jandarma, 112, UMKE, Karayolları Genel Müdürlüğü, DSİ, İl Özel İdaresi, İHH ve YEDAŞ personel ve araçları görev yapmaktadır.

İl bazında görev yapmakta olan personel ve araç sayıları;

Bartın'da; 947 personel, 115 araç, 7 ambulans, 1 AFAD mobil koordinasyon TIR'ı, 77 iş makinası, 1 bot ve 6 motopomp, 1 arama köpeği, 1.500 kişi kapasiteli sahra mutfak

Kastamonu'da; 2807 personel, 368 araç, 32 ambulans, 1 helikopter, 1 JİKU, 1 drone, 1 İHA, 3 AFAD mobil koordinasyon TIR'ı, 1 mobil harekat merkezi, 298 iş makinesi, 14 vidanjör, 1 mobil enerji aracı, 44 beslenme aracı, 33 bot ve 56 motopomp, 3 dalgıç pompa, 3 jeneratör, 14 arama köpeği, 5 bin kişi kapasiteli sahra mutfak

Sinop'ta; 1693 personel ile 19 helikopter, 232 araç, 1 AFAD mobil koordinasyon TIR'ı, 1 mobil mutfak, 27 ambulans, 16 UMKE, 167 iş makinası, 1 JİKU, 12beslenme aracı, 8 bot ve 18 motopomp, 8 dalgıç pompa, 5 arama köpeği, 1.500 kişi kapasiteli sahra mutfak


Sevk Edilen/İntikal Halinde Ekipler

Kahramanmaraş AFAD 4 personel 1 araç, Bursa AFAD 4 personel 1 araç, Ankara AFAD 8 mini yükleyici (bobcat)

Adana AFAD'dan 12 personel ve 3 araç, Adana İHH'dan 5 personel ve 1 araç, Adana YAKUT'tan 4 personel ve 1 araç Kastamonu'ya sevk edilmiştir.

Adana AFAD'dan 15 personel, 3 araç, 1 bot, Sakarya Belediye Başkanlığı'ndan 2 personel, 1 cenaze nakil aracı, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden 2 personel, 2 cenaze nakil aracı Sinop'a sevk edilmiştir.

BESLENME ÇALIŞMALARI

Türk Kızılay tarafından sel bölgelerinde toplam 223 personel/gönüllü, 9 ikram aracı ve 54 araç görev yapmakta olup; 40.820 sıcak yemek, 23.800 kumanya, 34.818 ikramlık malzeme dağıtımı yapılmıştır.

Jandarma Genel Komutanlığı tarafından Sinop'a 1 Mobil Mutfak TIR'ı sevk edilmiş, afetzedeler için yemek pişirme ve dağıtım hizmetine başlamıştır. 1500 kişiye 3 öğün yemek dağıtımı yapılmaktadır.

Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Kastamonu'ya 1 Mobil Mutfak TIR'ı sevk edilmiştir. Afetzedeler için yemek pişirme ve dağıtım hizmetine başlamıştır.

TAHLİYE ÇALIŞMALARI

Bartın; Ulus İlçesinde sel afeti sonrası 341 afetzede güvenli bölgelere tahliye edilmiştir.

Kastamonu; Toplamda 1.380 vatandaşımız tahliye edilmiştir. Helikopter ve bot vasıtasıyla tehlikeli bölgelerde bulunan afetzedeler güvenli bölgelere tahliye edilmektedir.

Sinop; Ayancık ilçesi ve mahallelerinden 526 afetzede 2 helikopter aracılığıyla tahliye edilmiştir.

BARINMA ÇALIŞMALARI

Kastamonu'da acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 3.707 kişilik kapasite ayrılmış olup, 824 vatandaşımıza barınma hizmeti sunulmaktadır.

Kastamonu'daki olası barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere; 160 çadır, 480 battaniye, 480 yatak, 480 nevresim seti ve 51 mutfak seti bölgeye sevk edilmiştir.

Ankara İlinden Kastamonu'ya sevk edilen 4 adet WC konteyneri bölgeye ulaşmıştır. Abana merkez aqua park bölgesine 40 çadırlık, Abana halı saha bölgesine 49 çadırlık çadırkent kurulmuştur.

Çadırlarda 18 afetzede kalmaktadır. İhtiyaç halinde Abana Kent Ormanı da çadır kent alanı olarak kullanılmak üzere hazırlanmaktadır.

Sinop'ta acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 2.733 kişilik kapasite ayrılmış olup, 133 vatandaşımıza barınma hizmeti sunulmaktadır. Sinop Ayancık İlçesine Sinop AFAD Lojistik Destek Depo'dan 100 battaniye gönderilmiştir.

Bartın'da acil barınma ihtiyacının karşılanması için öğrenci yurtlarında 3.000 kişilik kapasite ayrılmış olup 24 vatandaşımıza barınma hizmeti sunulmaktadır.

ACİL YARDIM ÖDENEĞİ

AFAD tarafından; Kastamonu'ya 5 Milyon TL, Sinop'a 3 Milyon TL ve Bartın'a 2 Milyon TL acil yardım ödeneği gönderilmiştir.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndan ise Kastamonu'ya 5 Milyon, Sinop'a 3 milyon ve Bartın'a 2 milyon ödenek gönderilmiştir. Bartın iline İller Bankası tarafından altyapı hasarının giderilmesi için 3 Milyon ₺ ödenek aktarılmıştır. Toplamda 23 milyon nakdi ödenek gönderilmiştir.

ENERJİ ÇALIŞMALARI

Bartın il genelinde elektrik verilemeyen köy kalmamıştır. Kastamonu genelinde 1 ilçe, 64 köye, Sinop'ta 83 köye elektrik verilememektedir.

Kastamonu'ya Samsun AFAD'dan 1 mobil enerji aracı bölgeye sevk edilmiştir. Sinop'taki çalışmalarda kullanılmak üzere Samsun'dan jeneratör sevk edilmiştir. Sinop Ayancık ilçesinde 7 adet jeneratör aktif durumdadır.

ULAŞIM ALTYAPI

Kastamonu'da; yağışlar nedeniyle Çatalzeytin Köprüsü, Küre İkiçay Köprüsü, Azdavay Köprüsü yıkılmış, Valay-1 Köprüsünün ayaklarında ve Kanlıçay Köprüsünün yaklaşım dolgularında hasar meydana gelmiş, söz konusu bölgelerde yol trafiğe kapatılmıştır.

Bartın'da; yağışlar nedeniyle Kavlakdibi Köprüsü ve Kumluca 2 Köprüsü yıkılmıştır.

Sinop'ta; yağışlar nedeniyle İkisu Köprüsünde hasar meydana gelmiştir. Çatalzeytin-Türkeli yolu, Türkeli-Erfelek-Sinop yolu ile Ayancık-Sakız yolu meydana gelen hasarlar nedeniyle trafiğe kapatılmıştır.

Kastamonu ve Sinop Havalimanları, bölgedeki demiryolu hatları ile kıyı yapılarında ulaşımı etkileyen bir sorun bulunmamaktadır.

YAGIŞ MİKTARLARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan bilgiye göre, 10.08.2021 (06.00) – 13.08.2021 (00.00) saatleri arasında (63 saat) Sinop Ayancık ilçesine 331.41 kg/m2, Türkeli ilçesine 225.40 kg/m2, Ayancık Çangal'a 226 kg/m2, Ayancık Akören köyüne 213.70 kg/m2, Sazlı köyüne 155.49 kg/m2, Erfelek ilçesine 151.10 kg/m2, Sinop'a 125.40 kg/m2, Boyabat Dranaz Tüneline 108.03 kg/m2; Kastamonu Bozkurt Mamatlar köyüne 453.81 kg/m2, Devrekani Kuz köyüne 386.23 kg/m2, Küre ilçesine 393.96 kg/m2, Abana ilçesine 279.26 kg/m2, İnebolu'ya 281.28 kg/m2, Bozkurt ilçesine 161.88 kg/m2; Bartın Ulus Ceyüpler köyüne 362.38 kg/m2, Ulus'a 166.20 kg/m2, Ulus Çubukeli köyüne 136.82 kg/m2 yağış düşmüştür.

Sel felaketinde dehşete düşüren yeni görüntüler ortaya çıktı İlginizi Çekebilir Sel felaketinde dehşete düşüren yeni görüntüler ortaya çıktı Felaket böyle gelmiş! 'Allah'ım bu ne böyle?' İlginizi Çekebilir Felaket böyle gelmiş! 'Allah'ım bu ne böyle?'