Süphan’a tırmanan Ukraynalı dağcıdan haber alınamıyor

Süphan Dağı'na tırmanan Ukraynalı dağcı kayboldu. Haber alınamayan dağcının bulunması için AFAD, UMKE ve jandarma ekipleri hava destekli çalışma başlattı.

Süphan’a tırmanan Ukraynalı dağcıdan haber alınamıyor

Ukraynalı dağcı Vadim Zaskalko (32) Bitlis’in Adilcevaz ilçesine gelip dün Türkiye’nin üçüncü yüksek dağı olan 4 bin 58 metrelik Süphan Dağı’na tırmanışa geçti. Ukraynalı dağcı, saat 21.30 sıralarında Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü M. Hakkı Oğur’u arayarak kamp bölgesine yakın bir noktada kaybolduğunu söyledi.

Bunun üzerine Oğur, jandarmaya haber verdi. Arama çalışması başlatan jandarma, AFAD ve UMKE ekipleri gece geç saatlere kadar yapılan çalışmalarda, dağcıya ulaşamadı.

GEÇEN YIL DA GELDİ

Sabah saatlerinde arama çalışmalarına yerinden başlandı. Dron ve bir helikopterin de kullanıldığı aramalar devam ederken, 2 bin 700 metrede sürdürülen çalışmaları organize eden Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü Oğur, şu ana kadar bir ize rastlamadıklarını söyledi. Oğur, kaybolan dağcının geçen yıl da Süphan’a geldiğini ekiple birlikte başarılı bir tırmanış gerçekleştirdiğini anlattı.
DHA

Ukraynalı Dağcı son olarak Türkiye Dağcılık Federasyonu Antrenörü M. Hakkı Oğur’la temas kurdu.

Dağcıların vefası İlginizi Çekebilir Dağcıların vefası Kaybolan 2 dağcı için gittiler, 5 kişi ile döndüler İlginizi Çekebilir Kaybolan 2 dağcı için gittiler, 5 kişi ile döndüler 3 dağcının cansız bedenine 6 ay sonra ulaşıldı İlginizi Çekebilir 3 dağcının cansız bedenine 6 ay sonra ulaşıldı