THK’nın AKP’li Kayyumu: Uçakların tamiri için TUSAŞ’la çalışıyoruz

Türk Hava Kurumu (THK) Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, "Yangın uçaklarının tamiri konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TUSAŞ) ile çalışmamız var. Uçakların bakımına ilişkin maliyetin aşağı yukarı 750 bin dolarlık kısmını kurum bünyesinden karşılıyoruz" dedi.

THK’nın AKP’li Kayyumu: Uçakların tamiri için TUSAŞ’la çalışıyoruz

THK’nın AKP’li  Kayyum Heyeti Başkanı Cenap Aşçı, THK Genel Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenledi. AKP’li eski Bakan Aşçı, göreve başladıklarında THK’nin 1 milyar 844 milyon liralık borcu olduğunu yineleyerek eski yönetimi suçladı:

“Üniversite kurulunca gelir elde edileceği zannediliyor. Ama elde edilen gelirin öğrencilere harcanması gerekiyor. Benim aklım almadı, rakamları görünce. Bir dernek, 2013’te bankadan 80 milyon dolar kredi çekiyor. Yüksek faiz oranları nedeniyle kredi öde öde bitmiyor” dedi.

THK’nin en önemli işi ve en çok tartışılan konusunun yangın söndürme uçakları olduğunu kaydeden Aşcı, Orman Bakanlığı’nın kurumu neden ihalelere sokmadığını açıklamadı.

Aşçı, envanterinde sahip olduğu uçakların Orman Bakanlığı tarafından ihalelere sokulmayan THK’nın, yurtdışından milyonlarca para harcanarak bir komisyoncu firmayla birlikte kiraladığı uçakları gündeme getirdi.

Cenap Aşçı, “2021’de kurum bünyesinde 8 yangın söndürme uçağı, 21 helikopter var. 17 ayrı bölgede konuşlanmış durumda. Sağlık Bakanlığı’na ambulans helikopter hizmeti veriyoruz” diye konuştu.

‘UÇAKLARIN BAKIMLARI YAPILDI”

Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin iddiasının aksine Aşçı, uçakları yeniden uçurabilmek için 4 milyon dolara ihtiyaç olduğunu tekrar etti. Pakdemirli dün katıldığı tv programında, “O uçakların o paraya tamir edileceğine inanmıyorum” demişti. Aşçı şöyle konuştu:

“THK uçakları çürümeye terk edildi’ diye bir iddia var. Bu iddia tamamen boştur, asılsızdır. Biz 16 Ekim 2019 tarihinde göreve başladık. O gün arkadaşlarımızdan brifing aldık. Yapmamız gereken işleri sırasına koyduk. Yangın uçaklarının durumu nedir diye, gittik baktık. 9 uçağımız vardı. 9 uçaktan 3 tanesi kullanılamaz hale gelmişti. 2018 yılına kadar 6 uçak kullanılmıştı. Bunlardan 4 tanesinin durumu fena değil, 2 tanesi tamirat gerektiriyordu. Kasa tam takır bankada para yok. Acil ihtiyaçları gidermek için bankadan kişisel kredi kullandık. Asla bu uçaklar çürümeye terk edilmedi. Bu uçakların rutin bakımları yapılıyor. Şimdi biraz daha ileri bakım yapıyoruz. Sayın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, kurumumuzu ziyaret etti, kendisi de bakım yapıldığını bizzat gördü.”

‘TUSAŞ İLE ÇALIŞMAMIZ VAR’

Aşcı, CHP’li belediyelerin yangın söndürme uçaklarının bakımına yönelik talebinin hatırlatılması üzerine, “Uçakların tamiri için bağış ya da kampanya yaparsanız biz tamir için hazırız, dedik. Onlar da ‘uçaklar tamir olursa yangın söndürmede kullanılacak mı?’ diye sordular, onun da cevabını herkes biliyor zaten. TUSAŞ ile yangın uçaklarının tamiri konusunda çalışmamız var. Uçakların bakımına ilişkin maliyetin aşağı yukarı 750 bin dolarlık kısmını kurum bünyesinden karşılıyoruz” ifadelerini kullandı. DHA

3 YILDIR HANGARDAN ÇIKARILMIYOR

Orman yangınlarıyla uzun yıllar başarıyla mücadele eden THK’nın envanterindeki CL 215 uçakları, Bekir Pakdemirli’nin Orman Bakanı olarak atanmasından bu yana hangardan çıkamıyor.

2019 yılında ihaleye giren, uçabilecek durumda olduğu Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından onaylanan 6 THK uçağına ihale verilmedi.

Ardından özel olarak hazırlanan şartnameyle, THK uçaklarının 100 litre üzerinde kapasite sınırı konularak bu uçaklar 2020 ve 2021 yıllarında ihalelere sokulmadı.

THK uçaklarının yerine başka uçak bulmakta da zorlanan Orman Bakanlığı, orman yangını sezonuna hazırlıksız yakalandı. 3 yılda Türkiye’nin on binlerce hektar ormanı kül oldu.

Bu arada kendi uçaklarını kullanamayan THK, 2020 ve 2021 yıllarında küçük bir komisyon karşılığında yurtdışından uçak kiralayan iki yıl önce kurulmuş CMC Savunma adlı şirkete ruhsatını kullandırmak durumunda bırakıldı.

THK yönetimine atanan Kayyum Heyeti, mevzuata göre en kısa sürede olağanüstü genel kurulu toplaması ve yönetimi devretmesi gerekirken, 3 yıldır olağan genel kurulu dahi toplamamakla suçlanıyor.

Son olarak, THK’nın sahip olduğu uçak ve gayrimenkulleri satmaya kalkan Kayyum Heyeti’ne mahkemeden ret kararı çıkmıştı.

 

Mahkeme, THK'nın başındaki AKP'li kayyuma bir kez daha 'Hayır' dedi İlginizi Çekebilir Mahkeme, THK'nın başındaki AKP'li kayyuma bir kez daha 'Hayır' dedi Atatürk'ün kurduğu THK böyle battı İlginizi Çekebilir Atatürk'ün kurduğu THK böyle battı