Trabzon Havalimanı’nda bomba alarmı

Kuveyt'ten havalanan uçağa bomba ihbarı yapıldı. Uçak Trabzon Havalimanı'a acil iniş yaptı. İhbar üzerine havalimanında geniş güvenlik önlemleri alındı. Yolcular tahliye edildi. Uçağa bomba imha ekipleri yönlendirildi.

Trabzon Havalimanı hareketli bir sabah yaşadı. Bu sabah Kuveyt’ten havalanan Jazeera Havayolları’na ait uçak, Trabzon semalarındayken gelen bomba ihbarı üzerine Trabzon Havalimanı’na acil iniş yaptı.

51 yolcu ve 6 kişilik mürettebatın bulunduğu, CZR-314 sefer sayılı ve Al Jazeera Havayolları’na ait Airbus A320 tipi uçak havalimanı apronunda güvenli bir alana çekildi.

Havalimanı geçici olarak uçuşlara kapatıldı. Uçağa özel hareket polisleri sevkedildi.

Tek tek üst araması yapılarak uçaktan tahliye edilen yolcular terminal içine alınırken, yolcuların bagajları da mobil x-ray’den geçirilerek kontrol edildi. Bomba imha ekipleri de uçakta arama yaptı.

PİST TRAFİĞE AÇILDI 

Bomba imha ekiplerinin uçakta yaptıkları aramalarda bir patlayıcıya rastlanılmazken, uçuşa kapatılan pist ise hava trafiğine yeniden açıldı.

ARAMALAR BİTTİ, OLUMSUZLUK TESPİT EDİLMEDİ

Aramalar tamamlandı. Uçakta ve yolcuların valizlerinde bomba imha uzmanlarınca yapılan aramalarda, herhangi bir olumsuz durum ve düzeneğe rastlanılmadığı belirtildi. Uçağın yeniden Kuveyt’e hareket edeceği öğrenildi.

VALİLİK AÇIKLAMA YAPTI

Öte yandan Trabzon Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, “10.2021 günü Kuveyt JZR Havayolları Genel Merkezine, bir uçağa bomba konulduğuna dair ihbar üzerine, uluslararası prosedür gereği şirket, uçaklarının ineceği tüm havalimanlarına bu ihbarı bildirmiştir. Bu kapsamda saat 11.30’da Kuveyt-Trabzon seferini yapan JZR 314 sefer sayılı uçağın alanımıza inişi gerçekleştirilmiş ve güvenli alana alınarak, 51 yolcu ve 6 mürettebat ile beraberindeki bagajları kontrol edilip yolcu salonunda pasaport ve diğer işlemleri tamamlanmıştır. Havalimanımız bu süreçte uçuşlara kapatılmamıştır. Uçak içerisindeki arama işlemleri uzman personelce gerçekleştirilmiştir. Aramada herhangi bir olumsuzluk tespit edilmemiştir” denildi.

Mali'de BM konvoyuna bombalı saldırı İlginizi Çekebilir Mali'de BM konvoyuna bombalı saldırı