800 dolarla başlayan umut yolculuğu Afyonkarahisar’da bitti

 Afyonkarahisar’da yakalanan 5 Afgan göçmenin İran’daki insan kaçakçılarına kişi başı 800 dolar verdikleri ve Van’dan Türkiye’ye giriş yaptıkları öğrenildi.

800 dolarla başlayan umut yolculuğu Afyonkarahisar’da bitti

Bolvadin ilçe girişi Akcan Parkı civarında oluşturulan kontrol noktasında uygulama yapan polis ekipleri peş peşe giden iki aracın durumundan şüphelenerek durdurdu. Araçtaki şahısların kimlik sorgulamalarını yapan polis ekipleri N.M, A.S, A.R., M.K. ve A.R, isimli şahısın Afgan uyruklu olduklarını ve yurda kaçak yollardan giriş yaptıklarını belirledi.

Şahıslarla birlikte araçta bulunan ve Türk vatandaşı olan E.K., M.Ş.K., C.K. ve M.İ., isimli şahısları gözaltına aldı. Yakalanan kaçaklar işlemlerinin ardından Afyonkarahisar İl Göç İdaresi'ne teslim edilirken, göçmen kaçakçılığı ile suçlanan Türk vatandaşları ise adliyeye sevk edildi.

Çeşitli suçlardan bazılarının sabıklarının da olduğu belirlenen şahısları çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

“10 GÜN ÖNCE TÜRKİYE’YE GİRDİK”

Afgan uyruklu vatandaşların mahkemede verdiği ifadelerinde ise “Yakalanmadan 10 gün önce kaçak yollarla Türkiye'ye girdik ve İran'daki tanıdıklarımıza bizi Türkiye ye sokmaları için para verdik. Türkiye'ye geçince bir araç alarak parayı İran'daki şahsa teslim ettik. Ardından Van'dan bindik bunlara yolda 3-4 araç değiştirerek geldik” dedikleri belirlendi. (İHA)

Muğla'da 58 kaçak göçmen yakalandı İlginizi Çekebilir Muğla'da 58 kaçak göçmen yakalandı