Antalya’da 15 kilo zenginleştirilmiş saf alüminyum ele geçirildi

Antalya'nın Manavgat ilçesinde jandarmanın operasyonunda nükleer enerji, füze imalatı ve el yapımı patlayıcı yapımında kullanılan ve piyasa değeri yaklaşık 60 milyon TL olduğu belirtilen 15 kilogram zenginleştirilmiş saf alüminyum maddesi ele geçirildi. Olayla ilgili 4 şüpheli tutuklanırken, aranan bir şüpheli de yakalandı.

Antalya’da 15 kilo zenginleştirilmiş saf alüminyum ele geçirildi

Manavgat Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde; Antalya İl Jandarma Komutanlığı KOM Şube Müdürlüğü tarafından zenginleştirilmiş saf alüminyum maddesinin Antalya’da satılmak istendiği bilgisine ulaşıldı.

KOM Şube Müdürlüğü ve Manavgat İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından düzenlenen operasyon sonucu nükleer enerji, füze imalatı ve el yapımı patlayıcı imalatında kullanılan ve piyasa değeri yaklaşık 60 milyon TL olduğu belirtilen 15 kilogram zenginleştirilmiş saf alüminyum maddesi ele geçirildi.

Operasyonda 4 şüpheli gözaltına alınarak, sevk edildikleri adliyede çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı. Olayla ilgisi bulunan ve aranan bir şüpheli ise yapılan takip sonucu Aksaray’da yakalandı. Adliyeye sevk edilen şüpheli ise adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı.

Türkiye Enerji Nükleer ve Maden Araştırma Kurumu tarafından yapılan inceleme sonucunda ele geçirilen maddenin yüzde 99,7 oranında zenginleştirilmiş saf alüminyum olduğu tespit edildi. DHA

Yangına karşı alüminyum folyolu önlem İlginizi Çekebilir Yangına karşı alüminyum folyolu önlem