Emine Erdoğan, Kiev Lider Eşleri Zirvesi’ne mesaj gönderdi

Kiev Lider Eşleri Zirvesi'ne mesaj gönderen Emine Erdoğan, “Çevre krizi de yüksek dozda alarm veriyor ve iş birliğini zorunlu kılıyor. Suyumuzu, toprağımızı korumak, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur” ifadelerini kullandı.

Emine Erdoğan, Kiev Lider Eşleri Zirvesi’ne mesaj gönderdi

Emine Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı’nın eşi Olena Zelenska’nın daveti üzerine Kiev’de yapılan Lider Eşleri Zirvesi’ne video mesaj gönderdi. Videolu mesajındaki konuşmasına, başta Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’nin eşi Olena Zelenska olmak üzere tüm katılımcıları selamlayarak başlayan Emine Erdoğan, “Türkiye-Ukrayna ilişkilerinin her geçen gün geliştiğini, güçlendiğini memnuniyetle izliyoruz. Sanayiden turizme çok yönlü ilişkiler, ülkelerimiz arasında ortak bir geleceğin müjdecisidir” değerlendirmesinde bulundu.

“SALGIN HASTALIKLAR SINIR DİNLEMİYOR”

Toplantının yeni ve güçlü iş birliklerini artıracağına gönülden inandığını vurgulayan Emine Erdoğan, Uluslararası Kırım Platformu’nun, Kırım Tatarlarının hayat standardının iyileşmesi yolunda anlamlı katkılar sağlamasını umut ettiğini belirtti.

İnsanlık olarak zor bir dönemden geçildiğini hatırlatan Emine Erdoğan, “Mevcut uluslararası sistem, sürekli olarak yeni sınamalarla karşı karşıya ve bunları aşmakta yetersiz kalabiliyor. Bu sınamalara karşı, yeni, farklı, insan odaklı yaklaşımlara ihtiyaç duyuyoruz. Pandemiden iklim değişikliğine, karşılaştığımız tüm sorunlar ulusal sınırları ortadan kaldırıyor. Salgın hastalıklar, sınır dinlemiyor. Kirlenen hava, hepimizin nefesinden eksiltiyor. Ne yazık ki insani trajediler açısından da çağımızın karnesi son derece zayıf” ifadelerini kullandı.

“ÇEVRE KRİZİ YÜKSEK DOZDA ALARM VERİYOR”

Türkiye’nin, Covid-19 salgını ile başarılı mücadelesini güçlü sağlık sistemine borçlu olduğuna dikkati çeken Emine Erdoğan, “Ama aynı zamanda salgınla mücadelede uluslararası iş birliği ve dayanışmayı hiç ihmal etmeden, ortak iş birliklerinin parçası olduk. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz dış yardımlar, insani ve girişimci dış politikamızın bir yansımasıdır” dedi.

Emine Erdoğan, şunları kaydetti: “Çevre krizi de yüksek dozda alarm veriyor ve iş birliğini zorunlu kılıyor. Suyumuzu, toprağımızı korumak, gelecek nesillere karşı sorumluluğumuzdur. Onlara bırakacağımız en büyük miras, doğal kaynakları korunmuş temiz bir dünyadır. Ve elbette, aynı zamanda savaş uçaklarının değil, uçurtmaların uçtuğu bir gökyüzünün altında bir yaşamdır.”

Zirvede, lider eşlerinin insanlığın karşı karşıya bulunduğu meselelere çözüm bulunması için yapabilecekleri katkılar ele alındı.

Emine Erdoğan: Tarifsiz acı yaşıyorum İlginizi Çekebilir Emine Erdoğan: Tarifsiz acı yaşıyorum Emine Erdoğan: Yepyeni fidanlar yeşertelim İlginizi Çekebilir Emine Erdoğan: Yepyeni fidanlar yeşertelim Emine Erdoğan: Doğa, üzerine titrememiz gereken yegâne hazinemizdir İlginizi Çekebilir Emine Erdoğan: Doğa, üzerine titrememiz gereken yegâne hazinemizdir