ABD Senatosu, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

ABD ve İtalya’da meclis, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onayladı. Üye ülkelerin yarıdan fazlasında parlamento başvuruyu onaylarken Türkiye dahil bazı ülkeler henüz oylamayla ilgili tarih vermedi.

ABD Senatosu, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini onayladı

ABD Senatosu, dün düzenlediği oylamada Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliğini ezici çoğunlukla onayladı. Missouri Senatörü Josh Hawley, oylamada hayır oyu veren tek senatör oldu.

ABD Başkanı Joe Biden, iki partinin desteğini alan oylamanın ABD'nin NATO'ya bağlılığını ortaya koyduğunu söyledi.

İki ülkenin NATO üyeliği dün İtalya Senatosu tarafından da kabul edildi.

Başvurunun tamamlanması için NATO üyesi 30 ülkenin de onayı gerekiyor. Üye ülkelerin yarıdan fazlasında parlamento başvuruyu onaylarken Türkiye dahil bazı ülkeler henüz oylamayla ilgili tarih vermedi.

TÜRKİYE İTİRAZLARINI GERİ ÇEKMİŞTİ

Finlandiya ve İsveç'in Rusya’nın Ukrayna işgali sonrasında NATO'ya katılma başvurusu, Türkiye'nin engeline takılmıştı. Türkiye, haziran ayındaki NATO Zirvesi'nde itirazlarını çekerek iki ülkenin NATO üyeliğine yeşil ışık yakmıştı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, iki hafta önceki İran gezisi öncesi yaptığı açıklamada, “Biz Finlandiya’ya da İsveç’e de NATO Genel Sekreteri’nin de yer aldığı masada şartlarımızı çok açık net söyledik. Gizli, saklı herhangi bir şey yok. Şartımız, bu ülkelerin terör örgütlerinin faaliyet ve gösterilerini sonlandırması, ellerindeki teröristleri iade etmesi” demişti.

20 ülkeden İsveç ve Finlandiya'nın NATO katılımına onay İlginizi Çekebilir 20 ülkeden İsveç ve Finlandiya'nın NATO katılımına onay Bakan Akar: Finlandiya ve İsveç'le imzalanan mutabakat son değil, iyi bir başlangıçtır İlginizi Çekebilir Bakan Akar: Finlandiya ve İsveç'le imzalanan mutabakat son değil, iyi bir başlangıçtır

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...