Nebati’den 500’lük banknot açıklaması: İhtiyaç yok

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 500 ve 1000 TL’lik banknot iddialarını reddetti.

Nebati’den 500’lük banknot açıklaması: İhtiyaç yok

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 500 ve bin TL'lik banknot iddialarıyla ilgili, “Hiçbir şekilde çalışma da yok, ihtiyaç da yok, paralar aynı şekilde kalacak” dedi.

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yüksek enflasyon nedeniyle 500 liralık banknot basılacağına ilişkin iddiaları yalanlayan Nebati, “500 liralık banknot gündemimizde yok” dedi.

İDDİALAR ARTMIŞTI

Artan enflasyonla birlikte yürürlükteki paraların alım gücünün düşmesi nedeniyle kamuoyunda 500 TL’lik banknot basılacağı beklentisi oluşmuş ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın hazırlık yaptığı iddia edilmişti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Uşak Milletvekili Özkan Yalım da yüksek enflasyon ve TL’deki değer kaybı nedeniyle artan madeni para maliyetlerinin Merkez Bankası'nı harekete geçirdiğini belirterek, “Merkez Bankası bu paraların tedavülden kalkması, yeni 500 ve 1000 liralık kâğıt banknotların basılması, 2.5 lira, 5 lira ve 10 liranın demir para olması için çalışmalar yapıyor” demişti.

Şu anda yürürlükte 5, 10, 20, 50, 100 ve 200 TL’lik banknotlar bulunuyor.

 

Banknot matbaası iyi çalışacak! İlginizi Çekebilir Banknot matbaası iyi çalışacak! 500 TL banknot ve 5 TL madeni para mı çıkacak? İlginizi Çekebilir 500 TL banknot ve 5 TL madeni para mı çıkacak?

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...