CHP’li Ağbaba’dan işsizlik fonu açıklaması: 100 işçiden 89’u yararlanamıyor

İşsizlik sigorta fonundan ilk 6 ayda yapılan ödemelere dair değerlendirmede bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “İşsizlik fonu işsizlerden çok işverene çalışan bir yapıya bürünmüş durumda. Ekonomik krizde dahi temel görevi işsizlere destek olmak olan fondan her 100 işçiden 89’u fondan yararlanamıyor. Yılın ilk 6 ayında fondan aslan payını yine işverenlerin aldığı görülüyor’’ dedi.

CHP’li Ağbaba’dan işsizlik fonu açıklaması: 100 işçiden 89’u yararlanamıyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, işsizlik sigorta fonundan ilk 6 ayda yapılan ödemelere dair değerlendirme yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

‘RESMİ İŞSİZLERİN SADECE YÜZDE 11'İ FONDAN YARARLANABİLDİ'

“İşsizlik sigorta fonundan geçmiş dönem ödemeleri süren işsizlerle birlikte Haziran ayında ödeme yapılan işsiz sayısı 430 bin olarak açıklandı. Türkiye ‘de dar tanımlı işsizliğin 3 milyon 785 bin, geniş tanımlı işsizliğin 8,4 milyona dayanmış olmasına rağmen işsizlik sigorta fonundan yararlana işçi sayısı sadece 430 bin oldu. Dar tanımlı 3 milyon 785 bin işsizin sadece yüzde 11'i Haziran ayı itibariyle işsizlik ödemelerinden yararlanabildi.”

‘FON, İŞSİZE NİYET İŞVERENE KISMET'

“Temel amacı işsizlere işsiz kaldıkları süre boyunca maddi destek sağlamak olan işsizlik sigorta fonu, işsizlerden çok işverenlere mali destek sağlayan bir yapıya dönüşmüş durumda. Bu yılın ilk 6 ayında fondan işsizler ödenen tutar 5,8 milyar TL olurken, işverenlere teşvik ve destek ödemeleri adı altında 11, 4 milyar TL'ye yakın ödeme yapıldı.

İşverenler yılın ilk 6 ayında işsizlerden iki kat daha fazla para aldı. Sadece Haziran ayında işsizlere 989 milyon TL işsizlik ödeneği yapılırken, işverenlere teşvik adı altında yapılan ödemelerin tutarı 1 milyar 816 Milyon TL'yi buldu. Ayrıca aktif iş gücü ödemeleri ve iş başı eğitim programlarını da dâhil ettiğimizde işverenlerin yılın ilk 6 ayında fondan aldıkları kaynak 17,4 milyar TL'yi aştı.”

‘ŞARTLAR, İŞSİZLER FONDAN YARARLANMASIN DİYE KONULMUŞ DURUMDA'

“Türkiye'de işsizlik ödeneğinden yararlanabilme koşullarına baktığımızda; işsizlerin fondan nasıl daha fazla yararlanabilirler mantığından çok nasıl daha az yararlanabilirler mantığı ile işlediğini görüyoruz.

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için iş sözleşmesinin sona ermesinden önceki son 120 gün iş sözleşmesine tabi olmak ve iş sözleşmesinin feshinden önceki son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile işsizlik sigortası primi ödemiş olmak gerekiyor. Şartlar o kadar ağır ki her 100 işsizin 89'u kendi fonundan yararlanamıyor.

-Ayrıca temmuz ayı itibariyle en düşük işsizlik ödeneği 2 bin 588 liraya, en yüksek işsizlik ödeneği ise 5 bin 176 liraya yükseldi. Çalışırken açlık sınırında zor bela geçim mücadelesi veren işçilere, yıllardır fona ödedikleri primden paylarına düşen destek ise yine açlık sınırının altında kalıyor.”

CHP'li Veli Ağbaba: AKP, gaziler arasında ayrım yapıyor İlginizi Çekebilir CHP'li Veli Ağbaba: AKP, gaziler arasında ayrım yapıyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...