Hastaneye başvuran 100 hastadan 50’si pozitif

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Covid-19 vaka sayısındaki artışa dikkat çekerek, hastane acil servisine başvuran 100 hastadan 50'sinin pozitif olduğunu açıkladı. Özkan, "Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor" dedi.

Hastaneye başvuran 100 hastadan 50’si pozitif

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, son dönemde Covid-19 vakalarının artışına dikkat çekti. Özkan, yaz aylarının başlamasıyla turizm kenti Antalya’da hareketlilik olduğunu belirterek, bu durumun vaka sayısına yansıdığını anlattı.

Covid-19 vakalarının artmasıyla geçmişte edindikleri tecrübeyi AÜ Hastanesi’nde yeniden hayata geçireceklerini belirten Özkan, bütün planlamaların yapıldığını vurguladı.

AÜ Hastanesi’ndeki vaka durumunu açıklayan Özkan, hastaların genellikle servis ve yoğun bakım ihtiyacı olmadığını belirtti.

AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan

‘KANSER VE ORGAN NAKİLLİ 7 HASTA COVID TEDAVİSİNDE’

AÜ Hastanesi Acil Servise başvuran her 100 hastanın 50’sinde PCR testinin pozitif olduğunu dile getiren Prof. Dr. Özlenen Özkan, hastaların çok az kısmının yatışının gerçekleştiğini aktararak, “100 kişinin 50’si pozitif olmakla beraber, 7 hastanın olduğu bir kliniğimiz var. Bunlar genelde kanser ve organ nakli hastası olup, Covid’e yakalanan hastalar. Bu 7 hastayı takip ediyoruz, onun dışında şu an Covid için yatırdığımız hasta yok. En çok başvurulan şikayetler boğaz ağrısı, kas ağrısı, ateş ve hafif öksürük” diye konuştu.

‘COVID İÇİN BÜTÜN PLANLAR DEVREDE’

Covid-19’un ilk ortaya çıkmasıyla AÜ Hastanesi’nde pandemi acil planı yaparak, belirli noktaların koronavirüs hastaları için tahsis edildiğini hatırlatan Prof. Dr. Özkan, sözlerine şöyle devam etti:

“Geçen senelerden bir tecrübemiz var. Bütün planlar yapıldı. Yoğun bakımların bir kısmının derhal Covid için dönüştürülme planları var. Hala aşı yerlerimiz ayrı. Günlük aşılanan 500 hastamız var. Şu an hem servis hem de yoğun bakım için çok ciddi yatış gerektirecek hasta yok. En büyük risk grubu her zaman söylediğimiz gibi yaşlılar, organ nakli olan, kanser tedavisi gören ya da doğuştan immün yetmezliği olan hastalarımızdır. Bunların daha çok kendisini koruması, etrafındakilerin de sakınması gerekiyor. Almanya sonbaharda maske kullanımına başlayacak. Biz de sonbahara doğru en azından kapalı alanlarda maske takacakmışız gibi duruyor. Maske, mesafe ve hijyen şu an için yeterli gibi duruyor.”  (DHA)

Covid'de yeni belirti: Uykusuzluk İlginizi Çekebilir Covid'de yeni belirti: Uykusuzluk Covid-19 kâbusu yeniden hortladı: Fazladan ölümlerde artış çok büyük İlginizi Çekebilir Covid-19 kâbusu yeniden hortladı: Fazladan ölümlerde artış çok büyük

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...