Menderes’te başkanvekili seçildi

Mustafa Kayalar’ın görevden uzaklaştırılmasının ardından Menderes Belediye Meclisi yeni başkanvekilini belirlemek için toplandı. Tartışmaların ve ilginç anların yaşandığı seçim gününde, fire vermeyen CHP’nin adayı oy çokluğuyla başkanvekili seçildi.

İzmir Menderes'in CHP'li Belediye Başkanı Mustafa Kayalar'ın İçişleri Bakanlığı tarafından görevden uzaklaştırılmasının ardından gözler başkanvekilinin seçileceği meclis toplantısına çevrildi.

image small

Belediye meclisi toplantısından önce CHP grubu saat 11:00'de biraraya geldi. Aday belirleme toplantısına CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, İl Başkanı Deniz Yücel, İzmir Milletvekilleri Ednan Arslan, Murat Bakan, Kani Beko, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, belediye meclisi üyeleri, il yöneticileri ve Mustafa kayalar katıldı. Toplantıda CHP adayının Erkan Özkan olması kararlaştırıldı.

image small

KAYALAR SALONDAN ÇIKARILDI

CHP'nin 15, AKP'nin 8, MHP'nin 1 üyesinin bulunduğu Menderes Belediye Meclisi saat 14:00'te Gürsel Rüzgar idaresinde toplandı. Salonda, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'le AKP İzmir İl Başkanı Kerem Ali Sürekli ve MHP İzmir İl Başkanı Veysel Şahin de yer aldı. AKP'nin itirazı üzerine, görevden uzaklaştırılan Mustafa Kayalar salondan çıkarıldı.

CUMHUR İTTİFAKI ADAY ÇIKARMADI, CHP'Lİ AKIN'A OY VERDİ

Cumhur İttifakı ilk turda aday çıkarmadı. Fakat, CHP'nin adayı Erkan Özkan 13 oy alırken, bir başka CHP'li üye Mustafa Akın'a 8 oy çıktı. CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, Mustafa Akın'ın aday olmadığını açıklayarak itiraz etti.

MUSTAFA AKIN CHP'DEN İSTİFA ETTİ

AKP ve MHP ikinci turda yine aday çıkarmadı. Ancak bu turda da Cumhur İttifakı’nın desteklediği iddia edilen Mustafa Akın'a 9 oy yazıldığı görüldü. Mustafa Akın aday olmadığını beyan etti. Bu arada Akın'ın, e-devlet üzerinden partisi CHP'den istifa ettiği ortaya çıktı.

ERKAN ÖZKAN FİRESİZ BAŞKANVEKİLİ SEÇİLDİ

Üçüncü tura geçildi. Cumhur İttifakı bu turda da aday çıkarmadı. CHP'nin adayı Erkan Özkan 15 oy alarak oy çokluğuyla belediye başkanvekili seçildi.

“KALDIĞIMIZ YERDEN DEVAM EDECEĞİZ”

Seçimin ardından belediye binası önünde konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “CHP'li meclis üyelerimiz hiç fire vermeden Menderes'in oyuna sahip çıkmıştır. Kaldığımız yerden devam edeceğiz. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menderes Belediyesi'nin sonuna kadar yanındadır. Yapmamız gereken ne kadar hizmet varsa hepsini sonuna kadar yapacağız” dedi.

“MENDERES HALKININ İRADESİNİ ÇALDIRMADIK”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun meclis üyelerine teşekkür ederek “Çok onurlu bir davranışta bulundular ve Menderes halkının oyuna sahip çıktılar. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız ve CHP örgütüne de teşekkür ediyorum. Onlar da bu süreci şeffaf bir şekilde büyük bir duyarlılıkla yönettiler. Menderes halkına hayırlı uğurlu olsun” ifadelerini kullandı.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de Erkan Özkan'ın CHP'li meclis üyelerinin oylarıyla fire vermeden seçildiğine vurgu yaparak “Menderes'e hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Tüm meclis üyelerimiz CHP'li olmanın onuruna, şerefine, haysiyetine uygun bir şekilde görevini yaptı. Tüm meclis üyelerimize, örgütümüze ve Menderesli hemşehrilerimize teşekkür ediyorum” dedi.

ÖZKAN’DAN İLK AÇIKLAMA

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başta olmak üzere örgüt temsilcilerine ve meclis üyelerine kendisine verdiği destekten dolayı teşekkürlerini sunan Menderes Belediyesi Başkan Vekili Erkan Özkan ise “Hepimize hayırlı uğurlu olsun. Bu bir sevinç değil. Mağduriyetten dolayı bu duruma geldik. En yakın zamanda da başkanımızın davası sonuçlanır ve kendisi görevine iade olur. O gelene kadar biz görevimize devam edeceğiz” diye konuştu.

Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar serbest İlginizi Çekebilir Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar serbest

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...