Tarım alanlarında tırtıl istilası genişliyor

Trakya'da başlayan ve Marmara Bölgesi'ne yayılan çayır tırtılı istilası Bursa'ya da sıçradı. Orhaneli ilçesinde tırtıl böceği ayçiçeği tarlalarının ardından sebze ve meyve yapraklarına da sıçradı. Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri köylere giderek inceleme başlattı.

Trakya’da özellikle ayçiçeği tarlalarında görülen zararlı tırtıl böceği diğer sebze ve meyvelerin yapraklarına da sıçradı. Son olarak Orhaneli’ye bağlı Koçu, Başköy, Süleymanbey ve Karıncalı mahalleleri ayçiçeği başta olmak üzere, yulaf, patlıcan, salatalık, soğan gibi sebze ve meyvelerde zararlı popülasyonu arttı. Ürünlerin yapraklarını yiyip tehdit eder boyutlara ulaşan tırtıllar için tarım ve orman yetkilileri harekete geçti.

ÖNCE KELEBEKLER GÖRÜLMÜŞ

Orhaneli Koçu Mahallesi Muhtarı Erhan Ferik; “Bayramdan önce köyümüz ve çevre köylerde çok yoğun miktarda beyaz kelebekler göründü. 40 yaşımdayım bu güne kadar köyümüzde bu şekilde yoğun bir kelebek nüfusuna rastlamadım. Ardından köyümüz ekili arazilerinde zararlı tırtıl böcekleri yoğun bir şekilde görüldü. Konuyla ilgili harekete geçip yerinde inceleme yapan Orhaneli İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

Yetkililer zaman zaman az miktarda rastlanan zararlı tırtıl böceği popülasyonunun bu yıl yoğun şekilde ortaya çıktığını, çiftçileri çayır tırtılı ile mücadelede gerekli önlemler ve kullanılacak ilaçlar hakkında bilgilendirdiklerini ifade ettiler.

BİRÇOK ŞEHRE YAYILDI

Marmara Bölgesi'nde ayçiçği ekili alanlarda popülasyonu artan çayır tırtılı zararlısının, ekili alanlara zarar vermesi nedeniyle Bursa genelinde kimyasal mücadele başlatıldı.

Çanakkale'nin köylerinde ekili bulunan kapya biberi, yonca ve mısır tarlarını istila eden çayır tırtılları ise, bitkilerin yapraklarını yiyerek zarar veriyor.

Aynı şekilde Bilecik'te ayçiçeği ekili alanlarda çayır tırtılı popülasyonun arttığı ve ayçiçeği ekili alanlarda zararlar oluşturduğu tespit edildi.

Eskişehir'deki ayçiçek tarlaları da ‘çayır tırtılı' istilası ile karşı karşıya. Ayçiçek ekimi bakımından Türkiye'de 12'nci sırada yer alan Eskişehir'de, ayçiçek ekili alanların yüzde 3'ünde çayır tırtılı tespit edildiği belirtildi.

“GIDA GÜVENLİĞİ İÇİN TEHLİKE”

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, tarımda sorunlara değindi. Çiftçinin girdi maliyetleri ve iklim değişiklikleri ile uğraştığını anlatan Gürer, “Trakya'da görülen tırtıl istilası önümüzdeki sürecin de habercisi. 619 zararlı, bitkisel üretim için sorun. Bu zararlılar bulundukları bölgede ürün kayıplarına neden oluyor.

Bu zararlılar ile kamu eliyle mücadele edilmesi gerekiyor, çiftçiye bırakılmaması gerekiyor. Güneydoğuda çekirge, Akdeniz'de sinekler, domates güvesinin Antalya'dakİ üreticinin başına bela olması gelecekteki sıkıntıların habercisi. İklim değişikliği nedeniyle bu hayvanların popülasyonu arttı.

Bu hayvanların zehirlenmesi için sıkılan ilaçlar da tarım da üretimin azalmasına neden oluyor. Bu olaylar üreticiye destek verilmesinin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. Burada çözüm merci ise Tarım ve Orman Bakanlığıdır” diye konuştu.

Gürer, “İktidarın yanlış politikaları nedeniyle ekili alanlar azalıyor, üretim düşüyor, çiftçi sayısı azalıyor. Doğa da çöl sıcaklıkları, kuraklık, kum fırtınaları, sel, don ürünlere ciddi kayıplar verdiriyor. Bu Trakya'daki tırtıllar da üreticinin başına bela oldu. Bu zararlılardan bazıları ithal ürünlerle ülkemize geldi bu anlamda denetimlerin arttırılması da şart.

Tırtıl salgını, şunu gösteriyor ki ürünlerin üretiminin girdi maliyetleri ile zorlaştığı süreç ve doğanın yarattığı mağduriyet ile gelecekte gıda güvencesi açısından sorun arz edeceğini yetkililer görmeli ve önlemlerini de ona göre almalı.” dedi.

İstanbul'da ayçiçeği tarlalarına 'çayır tırtılı' istilası İlginizi Çekebilir İstanbul'da ayçiçeği tarlalarına 'çayır tırtılı' istilası Çanakkale'de 32 köyde çayır tırtılına rastlandı İlginizi Çekebilir Çanakkale'de 32 köyde çayır tırtılına rastlandı Tırtıl istilasına karşı uyarı: Topyekun bir mücadele gerekiyor İlginizi Çekebilir Tırtıl istilasına karşı uyarı: Topyekun bir mücadele gerekiyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...