Ekonomide “ne yersen ye”

Merkez Bankası hiçbir şey olmamış gibi rutin toplantısını yaptı. Faizleri sabit tuttuğunu duyurdu. Kararın mantıklı bir açıklaması olmadığı için ciddiye alıp uzun uzun döşenmenin bir anlamı yok.

Referansları din ve şeriat… Ben uydurmuyorum, bizzat kendileri itiraf etti. Böyle idare ediliyor ülke ekonomisi…

Dini kurallar ile ekonomiyi yönetmeye çalışan bir takım insanın verdiği zararı görmek için Türkiye'ye bakmak yeterli… Daha fazla söze hacet yok ki?

★★★

IŞİD kafa kesiyordu, bunlar da ekonomiyi katlediyor. Yok şöyle yapsalardı, vay efendim bunu hayata geçirselerdi… Konuşup dururuz.

Sahi televizyonlarda falan neden analiz yapıp anlamaya çalışıyorlar Merkez Bankası'nın hamlesini? Beyhude çaba, boşa mesai…

★★★

Zira ekonomi çoktan yönetilebilir olmaktan çıktı. Bu artırım doğru bir hamle olsa da artık hem daha zor hem daha maliyetli borçlanılacak. Bırakın yatırım yapmayı günü çevirmek bile hayal olacak.

İşin ilginci, bugünlere sanki başkalarının yönetiminde gelmişiz gibi şikâyet etmeleri… Orta oyunu sahnelemeleri…

★★★

Koca ülkenin ekonomiden sorumluları, Merkez Bankası çalışanları ve bilumum ekonomiden sorumlu bütün yetkililerin tek derdi algı yönetimi…

Kasanın boş olduğu, borçların gırtlağa dayandığı bilinen bir gerçek… Doları, faizleri suni olarak baskılamaya çalışmak göreceksiniz işleri daha da beter edecek.

★★★

Yıllardır gördük ki, o iş öyle olmuyor. Harcamalar kısılmadıkça, ihaleler dağıtmadıkça, yandaşlar doyurulmadıkça İktidar kendinde ayakta duracak mecali bulamıyor. Ne de olsa her şeyin mübah olduğu bir savaşta olduklarına inanıyorlar.

Oysa Türkiye ekonomisi dış kaynakla dönen bir ekonomi… Döviz nereden gelecek? Yatırım bu zihniyete tabii ki gelmeyecek. Ahmak olmaları gerek! Peki turizm ve ihracat nereye kadar yetecek?

★★★

Enflasyonu kontrol etmede başarılı olduğunda döviz kurlarını da kontrol edersin. Bunun için de en etkili silahın faizi kullanmalısın. Yani kullanmalıydın… Geçti!

Bu saatten sonra “ne yersen ye” doktorun teşhisi…

Diyelim ki; Merkez Bankası bağımsızcılık oynayıp faizleri artırdı… Doları tutmak dışında hangi sorunumuzu çözer? O hale getirdiler!

★★★

Bütçe desen felaket… Bakalım çıkartılan 880 milyar liralık “ek bütçe” ne kadar yetecek?

Türkiye de ihtiyacı olan dövizi bulamamanın paniğiyle her hafta yeni bir kontrol yeni bir düzenleme getiriyor. Bana mısın demiyor. İşe yaramıyor. Neden? O eşik aşıldığından…

Dolar bu yılın rekorunu kırdı. Bu sadece bir başlangıç… Sorun sistemin sahibi yönetimin ta kendisi… Değişmedikçe ne yaparsan yap düzeltemezsin ekonomiyi…

Loading...