Giresun Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü'nde görevli 58 itfaiye eri, ödenmeyen fazla mesai ücretlerini alabilmek için bağlı bulundukları Belediye-İş Sendikası aracılığıyla dönemin Belediye Başkanı CHP'li Kerim Aksu ile görüştü. Sendika görüşmelerden olumlu bir sonuç alamayınca İŞKUR'a şikayet ederek inceleme yapılması için müfettiş talep etti.

Ancak müfettiş 1.5 yıl sonra belediye CHP'den AKP'ye geçince inceleme yapmaya başladı. Yapılan inceleme sonrasında itfaiyecilerin fazla mesai yaptıkları ve ücretlerinin ödenmediği tespit edildi.

Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, itfaiyecilerin fazla mesai ücretlerinin ödenmesi için AKP'li Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu görüşmeler yaptı. Başkan Şenlikoğlu, söz vermesine rağmen fazla mesai ücretlerini ödemedi.

İÇLERİNDE DALGIÇLAR DA VAR

Bunun üzerine itfaiyeciler yaklaşık beş yıllık alacaklarını tahsil etmek için dava açtı. Şenlikoğlu da dava açan ve içlerinde dalgıçlarında bulunduğu 8 itfaiye erini temizlik işlerine çöp toplamaya gönderdi.

Belediye-İş Sendikası Giresun Şube Başkanı Halil Yeşiltepe, itfaiye erlerinin haklarını sonuna kadar arayacaklarını belirterek, AKP'li Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu'nun seçimlerden önce fazla mesai ücretlerini ödeyeceğine dair söz verdiğini ileri sürdü.

HER AY 90 SAAT FAZLA MESAİ

Yapılan görüşmelerden sonuç çıkmadığını, her itfaiyecinin belediyeden yaklaşık 150 bin lira fazla mesai ücreti alacağı olduğunu belirten Yeşiltepe, şunları söyledi:

- 2018 yılında Kerim Aksu'nun döneminde fazla mesailerin ödenmesi için görüşmeler yaptık. Ancak Kerim Başkan sorunumuzu çözemedi. Biz de sendika olarak İŞKUR'A şikayet edip müfettiş istedik. Ancak müfettiş 1.5 yıl sonra geldi. İnceleme yapıldı ve bir personelin aylık yaklaşık 90 saat fazla mesai yaptığı tespit etti.

SEÇİLMEDEN ÖNCE SÖZ VERMİŞTİ

- Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ile görüştük. Ödeyeceğini söyledi ama ödemedi. Kendi dönemindeki fazla mesaileri de ödemedi. Oysa Aytekin Başkan seçildiği takdirde bu paraları ödeyeceğini söylemişti. Arkadaşlar da dava açmaya başladı. Bunun üzerine, hukuksuz ve hiç bir dayanağı olmadan başkan sekiz arkadaşımızı çöpe gönderdi.

[old_news_related_template title="AKP’li belediyenin sürdüğü işçiler geri dönüyor" desc="AKP’li Malatya Büyükşehir Belediyesi'nde 25 itfaiye çalışanı özlük haklarını alamadıkları için mahkemeye başvurmuş, belediye ise mahkemeye başvuran itfaiye personellerini Park ve Bahçeler ile Temizlik İşleri müdürlüklerine sürmüş, bu müdürlüklerdeki personel de herhangi bir eğitimi olmaksızın itfaiyeci olarak görevlendirilmişti. Sürgün edilen itfaiyecilerden 13’ünün görevlerine geri çağrıldıkları öğrenildi." image="https://sozcuo01.sozcucdn.com/wp-content/uploads/2021/11/13/iecrop/detay-kopya-2_16_9_1636794775.jpg" link="https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/akpli-belediyenin-surdugu-isciler-geri-donuyor-6766486/"]