İki gün önceki yazımın konusu “Atatürk ağlar mıydı?”

Atatürk taştan yapılmış bir heykel değildi, etten kemikten yapılmış bir insandı. Elbette ki, bazı olaylar karşısında duygulanıp göz yaşı dökerdi. Zor ağlardı ama ağlardı!

Hele o büyük insan günümüzün Türkiye’sini görseydi, inanıyorum ki, daha çok ağlardı!

Küllerinden yarattığı Türkiye Cumhuriyeti’nin yönetim şekline...
Cemaat ve tarikatların devletteki etkisine...

Kurduğu Laik Cumhuriyet’in yıpratılışına...

Halkın büyük çoğunluğunun yoksulluk batağında çırpınışına...

Yönetimin lüks ve şatafatına...

Maldivler’den Monaco’ya uzanan görkemli yaşam ve ıstakoz skandallarına bakıp, daha çok ağlardı!

★★★

Hayri Köklü’nün Atatürk hakkında yazdığı “İki Damla Gözyaşı” kitabı hakkında yazdığım küçük yazı, büyük ilgi gördü. Çok sayıda WhatsApp mesajı ve E-posta aldım.
Bunlardan en ilginç olanı Prof. Dr. Bingür Sönmez’in gönderdiği mesajdı...

Ülkemizin değerli kalp cerrahlarından Prof. Dr. Bingür Sözmez, bir Atatürk sevdalısıdır ve Atatürkle ilgili her yazıyı son satırına kadar okur. Bingür Hoca mesajında şöyle yazıyor:

“Atatürk dizlerini döve döve ağlamıştır. Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’nda, eğitim seferberliğinde yoldaşı olan, Harf Devrimi ile Tevhidi Tedrisat (öğretim birliği) devrimlerini gerçekleştiren, yabancı okulları denetim altına alan, Köy Enstitüsüleri’nin temelini atan, ‘Memlekette mektep bulamayan bir çocuk bile bırakmayacağım’ diyen Millî Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin 35 yaşında basit bir apandisit ameliyatından sonra hayatını kaybetmesi üzerine dizlerini döve döve ağladığını Falih Rıfkı Atay görmüştür.”

★★★

Prof. Dr. Bingür Sönmez’in hatırlattığı olay gerçektir. Hayri Köklü “İki Damla Gözyaşı” kitabının 49’uncu sayfasında bu olayı şöyle anlatıyor:

“Falih Rıfkı Atay, ‘Çankaya’ adlı ünlü kitabında, 35 yaşındaki Millî Eğitim Bakanı Mustafa Necati’nin ölüm haberini alan Atatürk’ün çok üzüldüğünü yazıyor ve “Atatürk’ün ilk defa hıçkırıklarla ağladığını bu ölüm akşamı görmüştüm. Atatürk “Ne evlattı o...” diye hayıflanıyordu. Yüz binlerin ölümüne göz kırpmadan bakan, ateşle dövülmüş ve kanda soğumuş o irade, bir ana kalbi kadar yumuşamıştı.” diyor. (Çankaya, sayfa 364)

Şımarıklık, görgüsüzlük ve kibir onlara yakışıyor (!)

İki AKP’linin görgüsüz­lükleri günlerdir dillerde dolaşıyor.

Millet haklı olarak tepki gösteriyor!

Belediyeci AKP’li, yakın­larıyla birlikte Hint Okya­nusu’ndaki turizm cenneti Maldivlere gitmiş, pahalı otellerde gönlünce eğlen­miş...

Kendisi de, partisi de seçim kaybetmiş, umurun­da değil!

Milletin vekili olan AKP’li ise, milletinin yok­sulluğuna boş verip, Avru­pa’nın en gözde eğlence merkezlerinden biri olan Monaco’ya gitmiş... Ünlü Monaco Yat Ku­lübü’nde “Langouste grille” adlı görkemli ve bir o kadar da pahalı istakoz yemeğini yemiş...

Sonra da, açlıkla boğu­şan insanlarımıza nispet olsun diye fotoğrafını instagram hesabından paylaymış...

Kibirin yarattığı bir akıl tutulması bu! Hadi yedikleri içtikleri onların olsun, madem bol paraları var yesinler, afiyet olsun. Fakat...

Bunları internetteki hesaplarında nispet yapar­casına yoksul insanların gözünün içine sokmalarına ne denir? Tam bir şımarıklık, görgüsüzlük ve kibir... Millet sürünsün ama kendi­leri “İtibardan tasarruf edilmez” safsatasıyla şaşaalı, gösterişli hayata devam etsin.

Bunlar, halka nispet ya­parak milyonların yoksul­luğu ile alay ediyor! Halk da bunu (hesap sormak için) defterine yazıyor

GÜNÜN SÖZÜ

Bilgisizlik, görgüsüzlük kibir ve açgözlülük her toplumu sarsar!